Elitní jednotka a chlouba ruské armády utrpěla zdrcující ztráty

Příslušníci 331. výsadkového pluku na přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě v roce 2018. (kremlin.ru, CC BY 4.0)

Příslušníci 331. výsadkového pluku na přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě v roce 2018. | FOTO: kremlin.ru, CC BY 4.0

V každé armádě existují jednotky, na které je velení pyšné a které patří k elitě konkrétního vojska. V ruském případě to byl 331. gardový výsadkový pluk, jenž vznikl již v prosinci 1944 a jehož členové se podíleli na závěrečných bojích proti nacistům na území Maďarska, Rakouska i Československa. Příslušníci tohoto útvaru se v roce 1995 účastnili činnosti mírové mise jako součást sil OSN v bývalé Jugoslávii. Nyní však agentura BBC z otevřených zdrojů zjistila, že pluk na Ukrajině utrpěl těžké ztráty.

Muži z 331. výsadkového pluku se, jak píše BBC, považovali za špičku ruské armády. Na videu zveřejněném loni v květnu na internetu říká generál vojákům z této jednotky, že jsou „nejlepší z nejlepších“. O tom, že si ji kremelský režim doslova hýčkal, svědčí i to, že se pravidelně účastnila monstrózních přehlídek na Rudém náměstí v Moskvě.

Eric Drooker

Informace o ztrátách ruských sil na Ukrajině je těžké ověřovat, neboť velení o ztrátách cíleně neinformuje. Nicméně britským novinářům se podařilo získat ověřené informace o smrti mnoha členů této jednotky, a to včetně jejího velitele, plukovníka Sergeje Suchareva, který padl 13. března.

331. gardový výsadkový pluk byl součástí kolony vozů označených písmenem V, která postupovala do ukrajinského vnitrozemí z Běloruska směrem na Kyjev. Postup byl však rychle zastaven v blízkosti Kyjeva u měst Bucha, Irpiň a Hostomel, která se stala symbolem krutosti této Ruskem rozpoutané války. Na videozáznamech pořízených Ukrajinci jsou vidět zničená či opuštěná vozidla výsadkové skupiny.

Překvapivé je, že vybraná gardová jednotka, která měla patřit k tomu nejlepšímu, co má ruská armáda k dispozici, byla decimována obránci, kteří v mnoha případech byli „jen“ členy místní domobrany, případně šlo o záložníky. Pokud tedy „gardisté“ z 331. výsadkového pluku byli tím nejlepším, co mohli Rusové nasadit, vypovídá to mnohé o základním selhání systému náboru a výcviku v ruské armádě.

(Týdeník FORUM)

Již od počátku března pronikaly na veřejnost zprávy o úmrtích v řadách jednotky. Ovšem teprve když se do Kostromy, kde má pluk základnu, začala z Ukrajiny vracet mrtvá těla, začaly se na ruské sociální síti VKontakte objevovat pamětní příspěvky se svíčkami a jmény mrtvých vojáků. Většina příspěvků držela putinovskou linii o „válce proti ukrajinským fašistům“ a o „denacifikaci Ukrajiny“, ale objevovaly se mezi nimi i texty, které s oficiálními vyjádřeními nesouzněly. Na pamětní stěnu seržanta Sergeje Duganova jedna žena napsala: „Nikdo nic neví. Pluk 331 se ztrácí. Téměř každý den se zveřejňují fotografie našich kostromských chlapců.“ Po jejím příspěvku následoval další, který volal: „Kostroma přišla o tolik mladých mužů, jaká tragédie!“ A další se tázal: „Bože, kolik oznámení o padlých ještě dostaneme?“

Mluvit v současném Rusku o válce přináší nemalá rizika, ale i tak se na vzpomínkové stránce dalšího mrtvého výsadkáře objevily jakési náznaky odporu proti kremelské propagandě: „Proč nejsou děti poslanců na frontě? Většina z nich stejně žije v Evropě. Obyčejní chlapci umírají bezdůvodně.“ Jiný příspěvek míří přímo na Putina, kterého obviňuje, že „svým rozhodnutím hrát si na válku poslal tisíce kluků na smrt“.

Fakta a lži o komunismu (FCM)

Ukrajinská strana dokonce tvrdí, že 331. pluk byl zcela zlikvidován, ale to není pravda. Je však jasné, že pluk utrpěl opravdu značné ztráty, což podporují videa, na nichž byli členové jednotky zachyceni při ústupu do Běloruska. BBC se podařilo sestavit a ověřit seznam celkem 39 jmen mužů, kteří na Ukrajině skutečně padli. Protože však žádný z těchto mrtvých nepadl později než 13. března, lze se domnívat, že se během příštích dnů a týdnů podaří zjistit a ověřit jména desítek dalších mrtvých. Obyvatelé Kostromy se domnívají, že zahynout mohlo až 100 příslušníků této elitní jednotky. Mnoho rodin však nikdy nedostane tělo svého blízkého, protože bylo zanecháno na bojišti.

Podle BBC i „konzervativní odhad úmrtí, o kterých nyní víme, naznačuje, že ztráty za několik týdnů na Ukrajině již přesahují ztráty z konfliktů v Afghánistánu a Čečensku“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články