Elon Musk: Muž, který chce změnit svět

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Představenstvo společnosti Twitter souhlasilo s nabídkou miliardáře Elona Muska na převzetí firmy za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). Musk, který tuto šokující nabídku učinil před necelými dvěma týdny, uvedl, že Twitter má „obrovský potenciál“, který by on rád uvolnil. Vyzval také k řadě změn, od konce omezování obsahu až po vymýcení falešných účtů. Firma původně Muskovu nabídku odmítla, ale nyní požádá akcio­náře, aby o schválení transakce hlasovali.

Musk je podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě s odhadovaným čistým jměním hodně přes 200 miliard dolarů, a to především díky podílu ve společnosti Tesla, která vyrábí elektromobily a kterou řídí. Vede také leteckou a kosmickou společnost SpaceX.

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva životně důležité,“ uvedl Musk v prohlášení, v němž oznámil uzavření dohody. „Chci také, aby byl Twitter lepší než kdykoli předtím, a to vylepšením produktu o nové funkce, zpřístupněním algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, porážkou spamových botů a ověřením pravosti všech lidí,“ dodal. Tento krok přichází v době, kdy Twitter čelí rostoucímu tlaku politiků a regulačních orgánů ohledně obsahu, který se na jeho platformě objevuje. Kvůli častému výskytu dezinformací sklízí kritiku zleva i zprava. V jednom ze svých nejznámějších kroků společnost loni zakázala účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, svého zřejmě nejvlivnějšího uživatele, s odkazem na riziko „podněcování k násilí“. Nebyla to úplná konstrukce, protože dav zfanatizovaných fanoušků tehdy napadl Kapitol a Trump nedal najevo přílišnou snahu „své“ stoupence krotit.

Zpráva o převzetí sociální sítě vyvolala v USA jásot části pravice, ačkoli Trump v pondělí pro Fox News uvedl, že nemá v plánu se na Twitter vrátit. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová novinářům řekla: „Bez ohledu na to, kdo Twitter vlastní nebo provozuje, prezident je dlouhodobě znepokojen mocí velkých platforem sociálních médií.“ Poslanec Julian Knight, předseda britského Výboru pro digitální technologie, kulturu, média a sport, na Twitteru…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články