Elon Musk přesvědčuje Číňany, že jeho auta Tesla nedělají špionáž

Elon Musk (Pixabay/Tumisu)

Elon Musk | FOTO: Pixabay/Tumisu

Šéf společnosti Tesla Inc. Elon Musk v sobotu řekl, že jeho společnost by byla uzavřena, pokud by se ukázalo, že jsou její auta používána ke špionáži. Byl to jeho první komentář ke zprávám, že čínská armáda zakázala Tesle přístup do svých zařízení. Referuje o tom server News.yahoo.com.

Máme dost silnou motivaci, abychom s jakýmikoli informacemi zacházeli velmi důvěrně, řekl Musk během virtuální diskuse na významném čínském fóru. Tvrdil, že Tesla bude odstavena, pokud by její vozidla byla používána ke špionáži v Číně nebo kdekoli jinde.

FORUM 24 (archiv)

V čem je problém a jak Číňany napadlo, že by auta Tesly mohla být použitá ke špionáži?

Zdroje agentury Reuters tvrdí, že čínská armáda zakázala automobilům Tesla vjezd do svých komplexů, a to s odvoláním na obavy z nebezpečí, které by mohly představovat kamery instalované ve vozidlech.

Tato omezení vyšla najevo, když nejvyšší čínští a američtí diplomaté uspořádali na Aljašce schůzku, první takovou od lednového nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do úřadu.

Musk nabádal ve svém vystoupení na Čínském rozvojovém fóru k větší vzájemné důvěře mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Musk vedl diskusní panel společně s Süe Čchi-kchunem, čínským vědcem specializovaným na kvantovou fyziku, který je nyní hlavou Southern University of Science and Technology.

The Wall Street Journal píše, že čínská vláda omezuje používání vozidel Tesla Inc. vojenským personálem a zaměstnanci klíčových státních společností, a poukazuje na obavy, že by údaje, které automobily shromažďují, mohly být zdrojem úniků informací o národní bezpečnosti. Tento krok následuje po vládní bezpečnostní prověrce automobilů od výrobce elektromobilů Tesla, která podle čínských činitelů vyvolala obavy. Kamery vozidel Tesla mohou neustále zaznamenávat snímky a získávat údaje včetně toho, kdy, jak a kde jsou vozidla používána, a seznamy kontaktů mobilních telefonů, které jsou na ně synchronizovány. Peking se obává, že by některá data mohla být poslána zpět do USA.

V Číně, která je největším automobilovým trhem na světě a klíčovým trhem pro soupeření elektrických vozidel, prodala Tesla v loňském roce 147 445 aut. Letos však čelí silné konkurenci domácích rivalů od Nio Inc. po Geely.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]