Elon Musk prozradil, že má Aspergerův syndrom

Elon Musk (Pixabay/Tumisu)

Elon Musk | FOTO: Pixabay/Tumisu

Multimiliardář, průkopník v oblasti vesmíru a elektromobilů, vtipkoval a řekl, že se stává nejbohatším moderátorem pořadu televize NBC. Elon Musk také odhalil, že má Aspergerův syndrom, a to když moderoval americký televizní komediální pořad Saturday Night Live.

Prozradil, že trpí tímto onemocněním, které je jednou z forem autismu, když vysvětloval, že má problémy s tím, aby lidé poznali, zda to, co říká, myslí vážně.

Eric Drooker

Devětačtyřicetiletý generální ředitel společnosti Tesla, zakladatel společnosti SpaceX a jeden z nejbohatších lidí na světě ve svém úvodním monologu řekl: Je skvělé moderovat Saturday Night Live a myslím to opravdu vážně. Někdy po tom, co něco řeknu, musím říct, že to myslím vážně.

Podívejte, vím, že někdy říkám nebo píšu divné věci, ale takhle prostě funguje můj mozek, řekl. Každému, koho jsem urazil, chci jen říct, že jsem znovu vynalezl elektromobily a posílám lidi na Mars v raketové lodi. Mysleli jste si snad, že budu také pohodový, normální chlapík?

Na vysvětlenou dodal, že je první osobou s Aspergerovým syndromem, která bude pořad uvádět: Nebo alespoň první člověk, který to přiznal.

Předpokládá se, že je to poprvé, co podnikatel veřejně řekl, že má onemocnění z autistického spektra.

Britská Národní společnost pro autismus uvádí, že diagnózy Aspergerova syndromu se ve srovnání s dřívějškem používají méně často, ale i když mnoho lidí, kteří odpovídají profilu Aspergerova syndromu, je nyní místo toho diagnostikováno s poruchou autistického spektra… někteří lidé s diagnózou Aspergerova syndromu se mohou rozhodnout tento termín nadále používat.

Společnost uvádí, že pro lidi s Aspergerovým syndromem může být obtížnější zejména porozumění a vztah k ostatním lidem a zapojení do každodenního rodinného, školního, pracovního a společenského života.

Další známou osobností s touto poruchou je Greta Thunbergová. Sama se k tomu vyjádřila poté, co se to začalo často zmiňovat v souvislosti s jejími aktivitami na ochranu klimatu. Řekla, že je kvůli němu jiná“, ale že ho považuje za superschopnost. Thunbergová na twitteru uvedla, že předtím, než zahájila kampaň za klima, neměla žádnou energii, žádné přátele a s nikým jsem nemluvila. Jen jsem seděla sama doma a trpěla poruchou příjmu potravy. Řekla, že o své diagnóze, že patří k autistickému spektru, nemluvila otevřeně proto, aby se za ni schovávala, ale proto, že věděla, že mnoho ignorantů to stále považuje za nemoc nebo něco negativního. (Theguardian.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]