Elon Musk si vybírá spolupracovníky podle odpovědi na jednu jedinou otázku

Elon Musk (thetylth.com/James Duncan Davidson)

Elon Musk | FOTO: thetylth.com/James Duncan Davidson

Generální ředitel společnosti Tesla má velmi zajímavou strategii, kterou využívá na přijímacích pohovorech. Jak informuje list Daily Mirror, Elon Musk má jednu speciální otázku, která odhalí každého, kdo by mu chtěl lhát o svých zkušenostech.

Nejbohatší člověk na světě má pro uchazeče o práci v některé z jeho firem, tedy například v Tesle či SpaceX, zvláštní kritéria. Muskovi prý nejde primárně o to, jakou má žadatel o místo vystudovanou školu. „Není vůbec nutné mít ani vysokoškolské vzdělání, dokonce ani střední školu,“ řekl Musk už před sedmi lety pro magazín Auto Bild.

Eric Drooker

Devětačtyřicetiletý vizionář prý hledá hlavně „výjimečné schopnosti“. Ty Elon vybírá pomocí speciální otázky, která mu prý pomůže poznat, jestli mu dotyčný nelže. „Povězte mi o některých nejobtížnějších problémech, na kterých jste pracovali, a jak jste je vyřešili,“ zeptá se muž, který by rád kolonizoval Mars.

Podle Muska lidé, kteří skutečně nějaký významný problém vyřešili, odpoví tak, že pozná, zda mluví pravdu. „Někdo, kdo skutečně musel bojovat s problémem, obvykle zná podrobnosti a nezapomíná,“ vysvětluje jeden z nejmocnějších lidí na světě.

Muskova metoda má oporu i v odborných studiích. Například v té časopisu Journal of Applied Research in Memory and Cognition. Zde se lze dočíst o „asymetrické správě informací“. Ta zjednodušeně řečeno „odhalí lháře“ tím, že ho donutí odpovídat na otázku složitějšími a detailnějšími větami. Užívá se především u osob podezřelých z nezákonného jednání.

Cody Porter, odborný asistent na University of Portsmouth, tvrdí, že lháři chtějí svou vinu skrýt: „To znamená, že s největší pravděpodobností strategicky zadržují informace, protože si uvědomují, že z delšího hovoru může být lež snáze poznána.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články