Emmanuel Macron navrhuje vyhodit Českou republiku z Schengenu za její nesolidárnost

archiv F24

Emmanuel Macron | FOTO: archiv F24

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl na adresu východních zem EU, mezi něž patří i Česká republika, mimořádně ostré sdělení. Uvedl doslova: „Členské státy, které nechtějí projevit v migrační otázce solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru.“ Zprávu o tom přinesl portál Politico.

Šéf Elysejského paláce to prohlásil na summitu v Salcburku. Narážel tak na vytrvalý odpor Česka a Maďarska pomoci zemím, jež jsou postiženy masovou imigrací.

„Země, které odmítají rozšíření Frontexu nebo princip vzájemné solidarity, opustí Schengen. Země, které nechtějí silnější Evropu, si už nesáhnou na strukturální fondy,“ řekl dále Macron.

Macron hovořil se značným znechucením o zemích, které si od Evropské unie pouze berou peníze ze strukturálních fondů a přitom odmítají respektovat veškerá dohodnutá pravidla a hlasitě opakují, že nehodlají přijmout ani jednoho migranta. „V Evropě není možné vybrat si z menu jen to, co nám vyhovuje, je to kolektivní projekt,“ řekl francouzský prezident.

Macronovu kritiku je třeba brát jako velmi vážné varování. Západní evropské státy mají totiž už dost východních politiků, kteří bojkotují každý společný projekt, který by snížil zátěž nárazníkových zemí. Česká republika se přitom proslavila tím, že evropské peníze ze strukturálních fondů čerpá pro své soukromé firmy ve velkém přímo její premiér, který zároveň razí heslo, že Česko nepřijme ani jediného uprchlíka.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner