Emotivní projev Čaputové: Musíme přestat šířit bludy o covidu a tlachat o něm a začít poslouchat odborníky

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová  (ČTK)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | FOTO: ČTK

Pandemická situace na Slovensku je ještě horší než u nás. Závažnost situace si velmi dobře uvědomuje i prezidentka našich východních sousedů Zuzana Čaputová. V úterý vystoupila po návštěvě bratislavské nemocnice, kde navštívila i pacienty, nakažené koronavirem, před novináři. Emotivní projev jasně ukázal, že se Slováci potýkají se stejnými problémy jako my.

Čaputová připomněla, že její země vysokým počtem nakažených patří na chvost světového žebříčku boje proti pandemii. „Nevím, co je ještě potřeba slyšet a vidět, abychom změnili přístup,“ řekla slovenská hlava státu po návštěvě covidového nemocničního oddělení.

()

„Co víc je potřeba vidět než přeplněné nemocnice a lidi, kteří umírají na plicní ventilaci a většina z nich se už domů nevrátí? Co víc je potřeba vidět než vyčerpaný zdravotnický personál? Co víc je potřeba vidět než lidi, kteří umírají s jinými diagnózami, protože se na ně prostě kapacitně nedostane?“ ptala se zdrcená Čaputová.

Zároveň nabídla svůj názor na řešení katastrofální situace. „Co víc ještě potřebujeme slyšet, než že jsme se svým přístupem nejhorší na světě? Pro mě je to absolutně alarmující. Potřebujeme přestat šířit bludy o covidu, přestat tlachat o covidu a poslouchat odborníky. Odborníci jednoznačně říkají a konzilium má jasné doporučení, že potřebujeme omezit mobilitu, že potřebujeme lockdown,“ řekla.

 

Celý projev slovenské prezidentky Zuzany Čaputové:

Prehrávame. Prehrávame boj s covidom. A to najmä v tom zmysle, že sme najhorší na svete v počte novonakazených ľudí na milión obyvateľov. Neviem, čo viac treba počuť a vidieť na to, aby sme zmenili prístup. Čo viac treba vidieť ako preplnené nemocnice, ako ľudí, ktorí zomierajú na pľúcnej ventilácii a väčšina z nich sa už domov nevráti?

Čo viac treba vidieť ako vyčerpaný zdravotnícky personál? Čo viac treba vidieť ako ľudí, ktorí zomierajú v iných oblastiach alebo s inými diagnózami, lebo sa kapacitne na nich nedostane? Čo viac ešte potrebujeme počuť ako to, že sme so svojím prístupom najhorší na svete?

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Pre mňa je to absolútne alarmujúce a to, čo potrebujeme, je prestať šíri bludy o covide a prestať tliachať o covide a začať počúvať odborníkov. Odborníci jednoznačne hovoria, konzílium má jasné odporúčania, že treba obmedziť mobilitu, že potrebujeme lockdown.

Je to nepopulárne opatrenie, ktoré je absolútne nevyhnutné. Je to, žiaľ, opatrenie, ktoré sa musí dotknúť všetkých, či sú zaočkovaní, nezaočkovaní, zodpovední. Sme na tom tak zle, že takéto opatrenie, ktoré odborníci odporúčajú, sa musí dotknúť všetkých. A áno, treba povedať aj to B – je to nefér voči ľuďom, ktorí sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia a zaočkovali sa.

Dúfam, že keď toto najhoršie pominie, práve toto a ich zodpovedný prístup bude môcť byť zohľadnený. Počúvajme odborníkov, lebo obrázky, ktoré som v Ružinovskej nemocnici pred chvíľou videla, boli tragické, boli hrozné.

Keď som sa rozprávala so zdravotníckym personálom, ktorý napriek obrovskej snahe čelí vyhrážkam a nenávisti, mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem.

Ako je možné, že v súčasnej situácii, keď zomierajú ľudia aj na základe bludov, na covid, ešte stále tu máme nenávisť voči tým, ktorí nás zachraňujú? Toto považujem za absolútne nefér. Moja nekonečná vďaka a úcta patrí každému jednému zdravotníkovi, ktorý sa snaží pomáhať.