Očkování proti chřipce lze doporučit, samozřejmě především populaci, která je v podstatě stejná jako riziková populace pro covid-19. Ale i ženám, které plánují těhotenství, všem, kteří chtějí chránit své okolí, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 RNDr. Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění.
Opakovaně jsem slyšel, že se již nyní na jaře objevila chřipka, je to prosím pravda?
Je to pravda, s jedinou poměrně zásadní korekcí, ne JIŽ, ale TEPRVE, tedy s velkým zpožděním. Ukázal se stejný jev, jako vykazuje běžně chřipka, která dříve v rámci své epidemické vlny velmi upozadila aktivitu všech dalších respiračních virů. Takto se nyní chová SARS-CoV-2, v období dominance se méně uplatňují jiné respirační viry a v rámci těch, které se uplatňují, není detekován virus chřipky. Neobvykle raný nástup epidemií bývá předzvěstí jejich závažnosti. Tato presumpce se však nepotvrdila. Výraznější vlny RSV nejsou neobvyklé, nelze je spojovat s oslabením populační imunity ani s důsledky karanténních opatření a nošení respirátorů.
Oslabila imunitu populace proti chřipce dvouletá pauza způsobená nošením respirátorů, kdy epidemie nepřišla?
Nedomnívám se, že nošení respirátorů, které většina z nás nosí déle, než by bylo záhodno, nosí je v kapse, nasazuje si je ne čerstvě dezinfikovanýma rukama, oslabuje imunitu. Domnívám se, že mikroflóra izolovaná z takovýchto respirátorů by byla pestrá. A to vůbec nezmiňuji tzv. nosály, u kterých se domnívám, že bude respirátor rychleji bující mikrobiální zahrádkou. Celá populace je nadále vystavena mnoha podnětům, které aktivují náš imunitní systém.
Co se stane na podzim, kdy se s vysokou pravděpodobností vrátí obvyklá podzimní epidemie chřipky?
To opravdu nevíme, obávám se, že nelze predikovat, v jakém pořadí budou nastupovat případné epidemie a zda k nim dojde. Ani v předchozích letech, bez SARS-CoV-2, nemohla být predikce zcela přesná, jedná se přece jen o složité a živé systémy, lidskou populaci s obtížně predikovatelným chováním a populace celé škály respiračních virů. A to nezvažuji ani vliv počasí a velkých sociálních změn. Můžeme se tedy domnívat, že se bude opakovat epidemie SARS-CoV-2 i chřipky, nevíme však, v jakém pořadí nastoupí a s jakou závažností, respektive klinickým dopadem.
V souvislosti s covidem-19 opakovaně zaznívaly hlasy o budování přirozené imunity zdravým způsobem života. Chrání „přirozená imunita“ nějak významně proti chřipce, nebo je jedinou možností spolehlivé ochrany před chřipkou očkování?
Imunitní systém funguje v celé komplexnosti, neodmyslitelnou a podstatnou součástí je samozřejmě takzvaná přirozená či vrozená (inátní) imunita, nicméně vidíme, že ne každý je ideálně a trvale vyzbrojen. Očkování proti chřipce lze tedy doporučit, samozřejmě především rizikové populaci, která je v podstatě stejná jako riziková populace pro covid-19. Ale i ženám, které plánují těhotenství, všem, kteří chtějí chránit své okolí, tedy své příbuzné, zdravotnickému personálu (určitě si nepřejí nakazit své blízké chřipkou), zaměstnavatelům pro své zaměstnance, pokud chtějí mít zachován dobrý personální status, obecně celé populaci. Na chřipku bohužel umírají i děti a mladí lidé, včetně zdravých sportujících mužů (i žen) mezi 20 –40 lety bez zjevných komorbidit.
Mám v plánu užívat respirátor v MHD a jiných prostorách plných lidí i na podzim, kdy vlna chřipky obvykle probíhá. Dokázalo by podzimní vlnu chřipky zastavit, kdyby jako loni proti covidu lidé ve velké míře užívali v těchto prostorách respirátor i letos, prosím?
Zastavit asi nelze, ale výrazně omezit ano.