Epidemie dezinformací se šíří. Stejně nebezpečná a nakažlivá jako covid

Ilustrační foto (Pixabay/memyselfaneye)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/memyselfaneye

Současně s epidemií nemoci covid-19 se Českou republikou valí masivní vlna dezinformací, hoaxů a nejnemožnějších konspiračních teorií. A stejně jako nákaza koronavirem zasahuje všechny skupiny napříč společností. Podléhají mladí i staří, z měst i z venkova a zcela imunní bohužel nejsou ani vzdělaní lidé. A to přesto, že konstrukce předkládané k věření jsou většinou naprosto šílené. Poplašné zprávy o tom, že nás čeká nucené čipování či násilné odebírání dětí, zaznívají nejen z demonstrací, ale lavinovitě se šíří i sociálními sítěmi nebo stále oblíbenými řetězovými e-maily.

V příspěvcích na facebooku se ohromné oblibě aktuálně těší například hojně sdílené statusy, v nichž pisatel dramaticky líčí, jak se mu udělalo zle, načež po hrozné migréně vysmrkal podivnou malinkou technickou součástku. Nechybí detailní foto hromady žlutého hlenu v kapesníku a v něm to, co pisatel prohlašuje za čip. Čip, který mu prý byl při testování – odebírání vzorku z nosu – testovací tyčinkou údajně vpraven do mozku. Na jiném místě čteme a vidíme přesně totéž, jen s tím rozdílem, že to „skutečně a na vlastní kůži“ zažil někdo úplně jiný. A pak zase někdo jiný, případně někdo, kdo zná někoho, komu se to namouduši stalo. Pomineme-li vtipy, které se na dané téma vyrojily a kde je onou součástkou třeba poloosa od traktoru, je coby vysmrkaný čip zcela vážně předkládána například obyčejná elektronka. Z reakcí diskutérů pod takovými příspěvky je pak zřejmé, že značná část to pokládá za realitu a je zcela upřímně zděšena.

Řetězové maily reflektují podobná témata, a zatímco dřív se zaměřovaly zejména na hoaxy ohledně migrace a uprchlíků, případně na vychvalování starých dobrých časů před listopadem 89 a „zlatých komunistů“, dnes logicky dominuje koronavirus. Dopad řetězových mailů na cílovou skupinu je značný a dobře zmapovaný. Zasahují zejména skupinu seniorského věku s nižším vzděláním, lidi, kteří nemají zájem nebo tolik možností sledovat nejrůznější média a vykazují sníženou schopnost kritického či logického uvažování. Významnou roli hraje také fakt, že takové maily dostávají adresáti přeposlané od přátel či příbuzných, tedy od lidí, kterým obvykle důvěřujeme. Podprahově je tedy vyslán signál, že to bude zřejmě věrohodné, když nám to posílá tetička nebo kolega a kamarád. Po skutečném zdroji – čili jak to kdo ví a odkud ta která informace pramení – už příjemce obvykle nepátrá.

FORUM 24 (archiv)

Smutný fakt, že dezinformacemi a konspiračními teoriemi nejhrubšího zrna nejsou postiženy zdaleka jen skupiny méně vzdělaných, dokazuje nedávný průzkum Koronakríza očami učitelov, který vznikl na Slovensku mezi učiteli 2. stupně základních škol v období od 25. září do 4. října. Z něj například vyplynulo, že 31 % z nich věří, že vakcinace je přípravou na čipování – 8 % uvedlo, že rozhodně, 23 %, že tomu spíše věří. A bohužel není důvod domnívat se, že u nás v Česku by to mělo být nějak významně odlišné…

V současné době dominují řetězovým mailům obíhajícím Českou republiku následující témata:

1) Pandemie byla úmyslně uměle vyvolána, jde o celosvětové spiknutí za účelem snížení a kontroly populace. Označovanými viníky jsou nejčastěji: Rockefellerova nadace, Bill Gates, George Soros, Spojené státy, někdy též epidemiolog Anthony Fauci. Jindy zase za pandemií stojí domluvené spiknutí všech vlád, zdravotníků a farmaceutických společností.

2) Nemoc covid-19 ve skutečnosti neexistuje, veškerá uváděná čísla jsou vymyšlená. Případně tedy existuje, ale nejde o žádné nebezpečí, to se úmyslně nadsazuje, nemocnice jsou prý prázdné, fotografie z covidových oddělení zfalšované.

3) Testování výtěrem z nosu je ve skutečnosti čipování a čipy budou lidem do těl vpravovány i při budoucím očkování. Všichni pak budou ovládáni pomocí nově spuštěných 5G sítí. Z toho bude profitovat již zmíněný nový globální zloduch Bill Gates a k tomu ještě i Mark Zuckerberg, na jehož Facebooku se tyto konspirační teorie šíří ještě masivněji než v řetězových e-mailech.

Noví a staří demonstranti

Ve virtuálním i reálném prostoru pak aktuálně operují různé nově vzniklé a všelijak se překrývající spolky s líbivými názvy, profilující se sice jako kritici a odpůrci současné vlády nebo Andreje Babiše osobně, avšak základ jejich působení je zcela jiný a vystupují i proti demokratické opozici, kterou obviňují ze „zrady“ a z toho, že ve skutečnosti nahrává vládě. Sami sebe prohlašují za vlastence, ty jediné a správné, či přímo za vyslance samého Boha, kteří plní jeho vůli. Ohánějí se Blanickými rytíři, Karlem Krylem a dokonce Miladou Horákovou.

Dezinformátorka Jana Peterková (Profimedia)

Tito „noví demonstranti“, kteří momentálně zcela zahltili a ovládli občanskou protivládní scénu, se od „starých demonstrantů“ čili účastníků protestů na Letné a jinde liší také například tím, že jim vůbec není cizí násilí. Jak jsme mohli vidět 18. října na Staroměstském náměstí. Ve facebookových diskusích pozorujeme stále častější názory typu: „Pokud letos 17. listopadu nebudou lítat kameny a hořet auta, tak si nás nikdo nevšimne!“ Proti „starým demonstrantům“ se agresivně vymezují – každý, kdo nesdílí jejich bláznivé konspirace, je označen za Babišova přisluhovače, zrádce, provládní ovci a tak dále.

Kromě reálných věcí, které lze naší vládě zcela bezpochyby právem vyčítat – jako je lhaní, naprosto chaotické krizové řízení, zmatené či nelogické restrikce, atd. – vystupují tedy na veřejných shromážděních i na sociálních sítích do popředí zejména protesty proti věcem zcela imaginárním. Asi nejhlasitější dryáčnickou skupinou je momentálně sektářsky působící spolek kolem bývalé moderátorky TV Nova, nyní výkonné dezinformátorky Jany Peterkové. Ten denně zaplavuje sociální sítě množstvím prohlášení a videí, z nichž většina budí důvodné podezření, že by mohla naplňovat skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Autoři s Peterkovou v čele prohlašují, že budeme čipováni, že polní nemocnice, jako je ta v Letňanech, jsou ve skutečnosti lágry, kam budou odvlečeny děti, které rodiče odmítnou nechat očkovat, že ve Kbelích přistávají letadla s cizími vojsky, která jsou připravena nás okupovat (tak vykládají příjezd skupinky zdravotníků z NATO).

Dopad na důvěřivé a nepříliš uvažující spoluobčany ilustruje například video z produkce této skupinky, kde se dvě bělovlasé dámy důchodového věku zalykají vzlyky, zkřivené tváře mokré slzami, a nesrozumitelně hystericky ze sebe vyrážejí: „K*rvy! K*rvy! Vezmou nám vnoučata!“ Vrchní sektářská guru Peterková jim ještě s gustem „přikládá“ a děsí je stále víc. I s přihlédnutím k tomu, že klidně může jít i o najaté komparzistky a skvělé herečky k umocnění vyznění nahrávky, je dopad podobných konspiračních videí a „zpráv“ vysílaných na veřejnost zřejmý.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]