Epidemie v Česku opět zesílila, přibylo nejvíce případů od 21. prosince

Ilustrační foto (pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Epidemická situace v Česku se opět zhoršuje. Laboratoře za pondělí odhalily 9333 nově nakažených covidem-19, což je nejvíce od 21. prosince. Proti stejnému dni před týdnem je to nárůst o zhruba 2500 případů. Mírně přibylo i pacientů s koronavirem v nemocnicích. Aktuálně jich je 2811, z toho 535 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví

Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 358 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak zvýšilo o třiadvacet. Incidence se zvýšila ve většině krajů České republiky, výjimkou jsou kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Královéhradecký.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Nejvyšší incidenční číslo je momentálně v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 475 nakažených. Proti pondělí tam tak incidenční číslo vzrostlo o 71. Relativně nejlepší situace zůstává stále v Karlovarském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 202 případů nákazy.

Epidemie v Česku téměř celý prosinec zpomalovala. Výjimkou byl až pátek 31. prosince, kdy v mezitýdenním srovnání přibylo o téměř 3000 nakažených více. Poslední den roku je ale pracovní den, zatímco o týden dříve Češi slavili Vánoce. Srovnání je tím zkreslené, protože ve volné dny se testuje méně. Pondělní nárůst je tak po více než měsíci první při srovnání dvou pracovních dnů. Laboratoře provedly více než 100 tisíc testů, před týdnem jich bylo zhruba 79 tisíc.

Odborníci předpokládali, že v novém roce bude nakažených přibývat. Důvodem je zejména nakažlivější varianta koronaviru omikron. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude v Česku dominovat zřejmě už za deset až čtrnáct dní. Za poslední týden výsledky více než 18 tisíc testů ze 74 laboratoří ukázaly podezření na tuto variantu u 15 procent případů, delta a její subvarianty tvoří 85 procent. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50 tisíc nových případů denně a kolem 7000 nakažených v nemocnicích.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v zemi celkem 2 493 145 potvrzených případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila. Naopak dosud s covidem zemřelo 36 326 lidí. V první polovině prosince bylo denně více než 100 obětí, v poslední době jejich počty klesly. Za první tři dny roku zemřelo s koronavirem dohromady 107 lidí. Při dalších aktualizacích se ale pravděpodobně tento počet zvýší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]