Éra dominance Západu je u konce, řekl Putin. Rusko prý chce symfonii civilizací

Ruský diktátor Putin (The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Ruský diktátor Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Podle ruského vůdce Vladimira Putina se éra dominance Západu ve světě stává minulostí a nastává „nejdůležitější a nejnebezpečnější“ desetiletí od druhé světové války. Putin to řekl ve čtvrtek na plenárním zasedání mezinárodního Valdajského diskusního klubu.

Hlavní teze Putinova projevu přinesla oficiální agentura TASS. Šéf Kremlu v něm prohlásil, že Rusko se nestaví proti západním elitám a nenárokuje si hegemonii v novém multipolárním světě. Západ podle něj chce „neokoloniální“ globalizaci, zatímco Rusko skutečnou integraci a vyzývá k „budování symfonie lidských civilizací“.

()

Západ si podle Putina činí nárok na všechny zdroje lidstva, zatímco „řád založený na pravidlech“, který nabízí, mu má umožnit žít zcela bez pravidel. Není schopen sám vládnout lidstvu, ale zoufale se o to snaží, což „většina národů světa už nechce snášet“. Západ podle šéfa Kremlu vsadil na moc nad světem, ale podle něj je „tato hra jistě nebezpečná a krvavá“.  „Popírá suverenitu zemí a národů, jejich identitu a jedinečnost a nebere v úvahu zájmy jiných států,“ prohlásil v projevu.

Na Západě podle Putina musí mít na paměti, že „kdo seje vítr, sklidí bouři“. S novými centry multipolárního světa bude muset vést rovnocenný rozhovor o společné budoucnosti, a to „čím dříve, tím lépe“, vyzývá Putin.

Moderní liberalismus se podle Putina změnil k nepoznání až do absurdity, kdy jsou alternativní názory prohlašovány za podvratné a jakákoli kritika je vnímána jako „machinace Kremlu“. „To je ale nesmysl, kterému podlehli,“ vzkázal ruský vůdce.

Neoliberální model světa „amerického typu“ podle něj zažívá „nikoli systémovou, ale dokonce doktrinální krizi. Prostě nemají světu co nabídnout, kromě zachování své nadvlády,“ pokračoval Putin.

()

Důvěra Západu ve vlastní neomylnost je podle slov Putina nebezpečná, protože je jen krůček od „touhy těch nejneomylnějších jednoduše zničit ty, kteří se jim nelíbí, jak se říká, ,zrušit‘. Dějiny však vše postaví na své místo a ,zruší‘ ty, kteří se z nějakého důvodu rozhodli, že mají právo nakládat se světovou kulturou podle svého uvážení,“ uvedl ruský vůdce v projevu.

Tradiční společnosti se svými tradičními hodnotami, které jsou na rozdíl od neoliberálních hodnot v každé zemi jedinečné, jsou podle Putina základem světové civilizace. Západ má právo na „desítky pohlaví a průvody homosexuálů“, ale nesmí se je snažit zavádět v jiných zemích, prohlásil.

„Smést Rusko z geopolitické mapy a zničit ho se nepodařilo a nikdy se to nepodaří, stejně jako mu nikdo nikdy nebude moci diktovat, jakou společnost má budovat a na jakých principech,“ vzkázal Putin.

„Rusko není výzvou pro elity Západu. Rusko pouze hájí své právo na existenci a svobodný rozvoj. Zároveň se sami nehodláme stát nějakým novým hegemonem,“ pokračoval šéf Kremlu. Ani Moskva nehodlá podle Putinova názoru vnucovat své hodnoty: „Na rozdíl od Západu se nevměšujeme na cizí dvorek,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články