Erdoğan selhal, kritizuje opozice reakci tureckého prezidenta na zemětřesení. Katastrofa může ovlivnit nadcházející prezidentské volby

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (ČTK)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | FOTO: ČTK

Turecko by měly čekat za tři měsíce prezidentské volby, které budou pravděpodobně nejtěsnějším zápasem za Erdoğanovy dvacetileté vlády. Nespokojenost a napětí ve společnosti v souvislosti s jeho řešením dopadů ničivého zemětřesení, které Turecko zasáhlo, narůstá a z řad opozice se ozývá kritika. Turecký prezident podle nich opět selhal, píše server Politico. Nadcházející prezidentské volby by se kvůli katastrofě mohly posunout.

Opoziční politici otevřeně obviňují tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana z nepřipravenosti země čelit katastrofě v podobě ničivého zemětřesení a z pomalé reakce při řešení situace. To bylo podle nich ještě zhoršeno tím, že stát nespolupracoval a nekoordinoval pomoc s místními úřady a humanitárními agenturami.

Vladimir Putin (ČTK)

Šéf hlavní opoziční strany CHP Kemal Kılıçdaroğlu navštívil začátkem tohoto týdne několik regionů postižených zemětřesením, kde si obyvatelé stěžovali na nedostatek účinných pátracích a záchranných operací. Někteří přeživší uvedli, že byli ponecháni venku v mrazu, bez jídla a vody, zatímco jiní řekli, že i když slyšeli své blízké uvězněné pod troskami, nepřišli žádní záchranáři, aby je pomohli osvobodit.

„Selhali stejně jako ve všech ostatních otázkách. Nevědí, jak řídit stát,“ řekl Kılıçdaroğlu. „Pokud je někdo zodpovědný za tento proces, je to Erdoğan. Právě jeho vládnoucí strana nepřipravila zemi na zemětřesení posledních 20 let,“ uvedl.

Erdoğan ve čtvrtek, tři dny po otřesech, prošetřil některé zasažené oblasti a slíbil finanční pomoc ve výši 10 tisíc lir (494 eur) pro každou postiženou rodinu, přičemž pro všechny přeživší budou do roka postaveny sociální byty. V pátek pak uznal, že pátrací a záchranné operace mohly být rychlejší. Podle něj ovšem „není možné být připraven na katastrofu, jako je tato“. „Ačkoli máme v současnosti největší pátrací a záchranný tým na světě, je realitou, že pátrací úsilí není tak rychlé, jak bychom chtěli,“ řekl.

Kritici tvrdí, že turecké národní prostředky určené na přírodní katastrofy byly místo toho vynaloženy na projekty výstavby dálnic. V mnoha oblastech byly budovy, které se zřítily, postaveny počátkem roku 2010 nebo teprve v posledních několika letech, a měly by tedy splňovat předpisy pro zemětřesení platné po katastrofě v roce 1999.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Počet obětí tragického zemětřesení v Turecku stále stoupá a s tím roste i politické riziko pro vůdce země. Erdoğanovo řešení této humanitární krize by mohlo mít na výsledek voleb vliv. Dochází k podobné situaci jako roku 1999, kdy severozápadní Turecko zasáhlo také obrovské zemětřesení. Neúspěšná reakce tehdejší vlády na katastrofu byla vnímána jako příležitost pro Erdoğana a jeho stranu AKP získat podporu veřejnosti. V důsledku pondělní katastrofy zemřelo již 19 388 lidí a 77 711 jich bylo zraněno.

Turecký prezident ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že by úřady kvůli zemětřesení měly zvážit odložení letošních voleb. „Zhodnotíme vývoj, ale právě teď existují vážné komplikace s pořádáním voleb 14. května,“ řekl. Někteří opoziční politici věří, že předvolební průzkumy budou pokračovat, přestože by se prezidentské volby nakonec posunuly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články