Již dávno jste ztratili svou náležitou důstojnost a pověst, a tento kuhhandel mezi členy starého slovenského komunistického bratrstva nic nezmění, vpálil šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi politik a šlechtic Jiří Lobkowicz. Ten takto ostře reagoval poté, co Babiš v souvislosti s uzavření smíru mezi ním a slovenským ministerstvem vnitra ohledně jeho evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB prohlásil, že mu nešlo o lustrační osvědčení, ale o jeho čest.
„Nikdy jste neměl žádnou čest, pane Babiši, jak jste nám prokázal za posledních 30 let, nikdy jste neměl kvalitu člověka, který by měl sociální učení i osobní étos, který se projevuje jako kodex chování a má různé prvky jako statečnost, rytířství, poctivost a soucit,“ vzkázal Babišovi šlechtic Lobkowicz. „Jak můžete mít čest, když nemáte morálku? Již dávno jste ztratili svou náležitou důstojnost a pověst, a tento kuhhandel mezi členy starého slovenského komunistického bratrstva nic nezmění,“ dodal ostře.
Lobkowicze nenechalo chladným uzavření smíru mezi slovenským ministerstvem vnitra a Babišem ohledně jeho evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB jako agenta. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok novinářům řekl, že celou věc navrhl sám šéf hnutí ANO. Ten později prohlásil, že smír navrhli jeho právníci. V úterý se pak Babiš nechal slyšet, že lustrační osvědčení nepotřebuje. „Mně šlo o moji čest,“ vysvětloval pro iDnes.cz expremiér.
Ústav paměti národa (ÚPN), který na Slovensku spravuje svazky po StB, už oznámil, že Babiš v těchto dokumentech navzdory smíru zůstane uveden jako agent. „Dohoda o smíru nestojí nad zákonem, na jehož základě je ústav povinen zveřejnit registrační protokoly StB. Andrej Babiš tak nadále zůstává v registračních protokolech StB uveden jako tajný spolupracovník v kategorii agent,“ napsal ústav v tiskové zprávě. Dodal, že poskytl ministerstvu vnitra dokumenty a analýzy, jež dokazují oprávněnost evidence Babiše jako tajného spolupracovníka StB. Podle Ústav paměti národa jeho další nabídku na konzultace ministerstvo nevyužilo. Deník FORUM 24 o tom informoval zde.
Rozsudek soudu nahradil obyčejný handl
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) označil smír za handl. „Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl,“ napsal ministerský předseda na sociální síti. Šéf hnutí ANO se podle něj jen pokouší ohýbat fakta ve svůj prospěch. „Dnes oznámená naprosto neuvěřitelná politická dohoda o jeho spolupráci s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku, je toho nejnovějším důkazem,“ doplnil v pondělí.
Babiš si jeho slova nechtěl nechat líbit a na premiéra zaútočil. „Vaší reakcí jste jen lidem ukázal, jak malý, úlisný a falešný člověk jste. Pro vaši informaci, soud jsem vyhrál 4x a v meritu věci vždy rozhodl v můj prospěch. Vědel jsem, že uspěju opět a vědoma si toho byla očividně i slovenská strana. Vaše řeči o nějaké politické dohodě považuju za skandální, protože z pozice premiéra České republiky znevěrohodňujete slovenské instituce,“ reagoval na slova Fialy.
Do diskuze se následně opět zapojil Lobkowicz, podle kterého vždy bude Babiš jen malým človíčkem. „Stb krysa s mentalitou maďarského koňského handlíře, součást scény organizovaného zločinu v Česku a na Slovensku, odborník na nelegální a kriminální obchody, snažící se vybudovat český stát s centralizovanými korupčními sítěmi vedenými vaší monopolní politickou a business elitou, která si přeje ovládnout naše společenské struktury a prodat naši zemi Putinovi,“ vypálil na sociální síti.
Krok Slovenska nenechal chladnou například ani senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). „Konstatování slovenského ministerstva vnitra, že Babiš nebyl estébák, má k pravdě tak daleko jako tiktokové křepčení Aleny Schillerové k Labutímu jezeru,“ vzkázala drsně dlouholetá politička.
„Stalinistka Semelová (členka komunistické strany Marta Semelová, pozn. red.) vyrazila do ulic protestovat proti rozhodnutí slovenského ministra Eštoka, že Babiš nebyl agentem,“ glosoval pak na sociální síti europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Podle historika a poslance za občanské demokraty Pavla Žáčka nemohlo slovenské ministerstvo vnitra suplovat nezávislý soud. „Bureš (krycí jméno Andreje Babiše ve svazcích StB, pozn. red.) žádný rozsudek v ruce nemá. A jaké myslíte, že by Bureš dostal od českého ministerstva vnitra lustrační osvědčení? No, pozitivní přece. Tak jaká neoprávněnost evidence? Agent Bureš byl, je a zůstane Burešem,“ napsal Žáček, který byl prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.
Skandální a hanebné rozhodnutí
Krok slovenského ministerstva komentovala také tamní média. Například slovenský list Denník N označil postup resortu za skandální a hanebný. „Mnohem pravděpodobnější vysvětlení skandálního a hanebného rozhodnutí ministerstva vnitra se zřejmě skrývá ve vzájemné politické a možná i ekonomické blízkosti Andreje Babiše a některých členů současné vládní garnitury. Ta blízkost byla viditelná například před prezidentskými volbami,“ napsal list v reakci na vyjádření slovenského ministerstva vnitra, které smír s Babišem zdůvodnilo finančními ztrátami pro případ, že by Babiš v soudním procesu uspěl.
Denník N připomněl, že Babiš před letošními prezidentskými volbami na Slovensku podpořil jejich pozdějšího vítěze Petera Pellegriniho. Ten se o vrcholnou politickou funkci v zemi ucházel z pozice předsedy vládní strany Hlas-sociální demokracie, ve které ho pak vystřídal ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. „Matúš Šutaj Eštok nese osobní odpovědnost za to, že Andrej Babiš bude od nynějška mávat oficiálním lejstrem, že nebyl agentem StB,“ dodal list.
Podle slovenského deníku Sme není zřejmé, na čem se zakládá údajná hrozba, že slovenské ministerstvo vnitra soud s Babišem prohraje. „Ví se jen, s kým ze Slovenska se dnes Babiš kamarádí. Nikomu z těchto lidí nezáleží na vyrovnání se s komunistickým režimem, jehož odchodu si prý ani nevšimli,“ napsal deník. Osoby typu Šutaje Eštoka a Babiše přirovnalo Sme k trapným služebníčkům a antihrdinům a naopak poukázalo na lidi, kteří kvůli odporu a boji proti totalitě skončili za mřížemi, nebo rovnou na hřbitově.
Není to něco běžného
Babiš opakovaně popírá, že by byl agentem StB. „Nikdy jsem s StB nespolupracoval, neexistuje ani nemůže existovat jediný důkaz, který by dokazoval něco jiného, a proto jsem i čtyřikrát vyhrál soud,“ sdělil tento týden opět novinářům.
Soudy se zabývaly sporem, zda je Babiš v evidenci StB jako agent oprávněně, celkem 12 let. Původní verdikt ve prospěch Babiše zrušil v roce 2017 slovenský ústavní soud. Bratislavský krajský soud pak v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent. Babiš poté neuspěl u slovenského nejvyššího soudu ani u Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2023 Babiš podal kvůli evidenci u StB novou žalobu, namířenou tentokrát na slovenské ministerstvo vnitra.
Uzavření smíru ministerstva s Babišem je podle českého historika Petra Blažka, ředitele Muzea paměti XX. století v Praze, naprosto výjimečné. „Není to něco běžného,“ řekl v pondělí České televizi. „Máme dostatek důkazů k tomu, že Andrej Babiš jako tajný spolupracovník s krycím jménem Bureš spolupracoval s jednou částí Státní bezpečnosti,“ vysvětlil Blažek.
Rozhodnutí vnitra je tak podle něj v rozporu s informacemi, které jsou o Babišově spolupráci s StB známy. „Máme k dispozici nejenom část ze svazku, který byl veden k Andreji Babišovi jako k tajnému spolupracovníkovi Státní bezpečnosti, ale i zmínky o tajném spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš v mnoha dalších svazcích,“ doplnil.