Ester Krumbachová: Výjimečná žena českého filmu

(ČTK)

FOTO: ČTK

Byla výjimečná, jedinečná a multitalentovaná. Mnoho z nejlepších českých filmů by nebylo tak výborných, kdyby k jejich kvalitě nepřispěla jako kostýmní výtvarnice, spoluautorka scénáře či dramaturgickou radou. Démanty noci, Sedmikrásky, Kočár do Vídně, Všichni dobří rodáci, Kladivo na čarodějnice… U všeho byla Ester Krumbachová (12. 11. 1923 – 13. 1. 1996). Bytostná umělkyně, milovnice koček, filozofka, čarodějka. Žena, která dělala vždycky všechno jinak a po svém.

„Když umřu a požádám v poslední vůli, abys držel nade mnou řeč, jak bys mě označil?“ napsala kdysi Krumbachová svému příteli, herci Ivanu Vyskočilovi. „Mám pocit, že bych se měla zamyslet nad světlou budoucností a označit konečně sama sebe jako zástupkyni nějaké profese. Zahajovals mi výstavu obrazů. Ale copak jsou to obrazy? Jsou, jistě. Ale bez normy, abych se nazvala malířka. Dyť dělám jenom podivný kotrmelce celej život. Mohla bych od zejtřka zpívat šanzóny, co bych si je napsala. Ale nejsem šansoniér­ka. Jsem Esterka ze třetí A. Jsem spisovatelka? Samozřejmě, že ne. Ty věci jsou primitivní, až hrůza, jsou zkrátka něco jako já. Snad – pravděpodobně – rozumím trochu filmu.“ Kdo přesně byla Ester Krumbachová, nedokázala říct ani ona sama.

Provokativní film Sedmikrásky napsala Ester Krumbachová společně s Věrou Chytilovou.

Něco z cikánky, Židovky i čarodějky

Jisté je, že měla mnoho talentů a velmi originálně vytesanou osobnost. Říkávala, že má v sobě něco z cikánky, něco ze Židovky, něco z Maďarky a něco z čarodějky. Každopádně se narodila v Brně v roce 1923. Otec měl v Bratislavě menší továrnu na výrobu karburátorů. Maminka byla učitelka, inteligentní a sečtělá žena s mnoha zájmy, mezi něž ale nepatřila starost o rodinu. Když přišla malá Ester domů ze školy, tak se neptala matky, co je k obědu, ale ptala se matka jí. Ester brzy pochopila, že se o domácnost a mladšího bratra bude muset postarat sama. Když rodinu opustil otec, situace se ještě ztížila. Hrdá matka nesla křivdu velmi těžce, odmítla alimenty a rodina žila na hranici bídy. Přesto si Ester vždycky dokázala spíchnout nějaký ten hadřík, učesat vlasy a namalovat pusu tak, že si…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]