Estonci spočítali, co by jim měla Moskva zaplatit za okupaci. Zeman, Klaus a Vondráček kolaborují

Twitter

Když někteří tak rádi mluví o suverenitě, bylo by dobré jim připomenout, jak se chovají jiné země, které mají horší podmínky než my.

Jak jsme se mohli dočíst, „zvláštní komise estonského ministerstva spravedlnosti spočítala škody, které pobaltské zemi v letech 1940-1991 způsobila sovětská okupace. Podle agentury Interfax dosahuje vystavený účet částky 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Místní úřady nevylučují, že budou částku soudně vymáhat.“ (ČTK)

Proč si Estonci stále připomínají minulé pohromy? „Oběťmi stalinských represí se v Estonsku podle komise stalo téměř 50 tisíc lidí, dalších 400 tisíc zvolilo emigraci. Tyto ztráty vládní komise označila za genocidu. Následkem sovětské nadvlády je znečištění vod a ovzduší, nucená kolektivizace a neodpovědné využívání nerostného bohatství. Podíl Estonců na celkovém počtu obyvatel se snížil z 89 procent v roce 1939 na 61 procent v roce 1989. Životní úroveň, v meziválečném období nezávislosti srovnatelná s Finskem, se snížila, stejně jako délka života.“

Estonsko bylo – stejně jako Lotyšsko a Litva – okupováno Sovětským svazem, jehož nástupcem je dnešní Rusko. To samé Rusko, které má dodnes na svých vojenských letadlech, která pilně bombardují Syřany, rudé hvězdy. V Moskvě vládne klika lidí z KGB, ohromné množství lidí obdivuje Stalina, zahraniční politika je imperialistická a agresivní, Rusové okupují území sousedních států, ruští agenti brouzdají po západních městech pod falešnými identitami a nechávají za sebou stopy polonia a novičoku. Jejich trollfabrika v Petěrburgu pracuje na plné obrátky a zasahuje do západních referend a voleb, jejich hackeři pronikají do počítačových systémů cizích státních institucí.

A jak vypadá naše hrdá suverenita? Z dluhu bývalého SSSR nám za vlády Miloše Zemana, kdy se to dohodlo, Rusko vrátilo směšnou částku a ještě značná část těch peněz kdesi na cestě zmizela. Kam asi?

A my? Předseda sněmovny Radek Vondráček je v Rusku. Na přednášce v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) řekl, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než by měly být. Po schůzce s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou podle ruských médií řekl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií.

Jak to myslel? Jako že Češi si názory nedělají podle Sputniku, Aeronetu, Protiproudu, Institutu Václava Klause, Hradu a dalších kremelských hlásných trub? Co s tím hodlají dělat? Novináře postřílet, jak navrhoval Zeman? Regulovat, jak ho jemně opravil bystřejší protějšek, důstojník KGB Putin?

Tak hlavně mluvit o suverenitě a dělat opak.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner