Estonsko se zbavilo kriminálníka – poslalo ho do Ruska. Nechtěl se integrovat, vysvětlil soud

RFE

Ruská věznice, ilustrační snímek | FOTO: RFE

Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost v Estonsku žijícího pašeráka drog s ruským občanstvím, který se bránil vyhoštění z Estonska. Všechna snaha ale byla marná. „Ač se narodil v Estonsku, nevyvinul dostatečné úsilí k integraci do estonské společnosti,“ zdůvodnila lakonicky justice, proč ho vykazuje do Ruska.  

Dotyčný stěžovatel, Grigorij Šerbakov, se narodil v Estonsku, je však občanem Ruské federace a v Estonsku žil jen na základě povolení k trvalému pobytu. V roce 2009 však mezi Estonskem a Ruskem opakovaně převážel velké množství omamných látek, za což ho soud posléze poslal na více než deset let do vězení, kde měl zůstat až do letošního října. Kromě pašování měl v záznamech i drobnější delikty jako řízení pod vlivem alkoholu a desítky dalších problémů se zákonem. Informoval o tom estonský zpravodajský server ERR.ee.

Komise policie a pohraniční stráže (PPA) Šerbakovovi po absolvování trestu odebrala povolení k trvalému pobytu, podepsala příkaz k vyhoštění a vyslovila mu pětiletý zákaz vstupu na území Estonska. PPA své rozhodnutí vysvětlila poukazem na to, že i přesto, že se Šerbakov narodil v Estonsku, nevyvinul dostatečné úsilí k integraci do estonské společnosti.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP), který případ Grigorij Šerbakov vs. Estonská republika následně projednával, zveřejnil nález, k němuž čtyřčlenná porota dospěla jednomyslně a který předpokládá odebrání povolení k pobytu a vyhoštění z Estonska.

Šerbakovovi nijak neulehčil ani postřeh estonských vězeňských dozorců, podle nichž jej ve vězení navštěvovali lidé spojovaní s organizovaným zločinem. ESLP vzal v potaz i skutečnost, že Šerbakova pojí s Ruskem občanství, mateřský ruský jazyk, ale také firma činná v oblasti kovovýroby, kterou v Rusku založil. Úřady z toho vyvodily, že dotyčnému muži nebude přesídlení do Ruska činit žádné zásadní potíže.

Soud bral v úvahu i fakt, že má Šerbakov v Estonsku rodinu. Konstatoval, že stěžovatel bude i nadále moci se svou rodinou komunikovat telefonicky nebo e-mailem. PPA už předtím připustil, že vyhoštění z Estonska Šerbakovovi ztíží možnost setkávat se s rodinou. Konstatoval ale, že dotyčný „představuje aktuální a dostatečně závažnou hrozbu veřejnému pořádku a bezpečnosti“ a že veřejný zájem převážil nad stěžovatelovým osobním zájmem.

ESLP konstatoval, že otázku Šerbakovova vyhoštění nelze posuzovat z hlediska rodinného života, jakkoliv stěžovatelovy dospělé děti, jeho matka a sourozenci žijí v Estonsku.

Evropský soud neuznal Šerbakovovo zdůvodnění, že by životní pohoda jeho matky závisela na jeho přítomnosti. ESLP konstatoval, že žádná takováto souvislost nebyla prokázána. Zatímco dotyčný pobýval dlouhou dobu ve vězení, jeho matce pomáhali ostatní v Estonsku žijící příbuzní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner