EU je připravena půjčit Ukrajině příští rok 18 miliard eur, oznámil Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) (Úřad vlády ČR)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Státy Evropské unie jsou připraveny půjčit Ukrajině příští rok 18 miliard eur (437 miliard Kč) na pokrytí základních potřeb státu decimovaného ruskou invazí. Po dnešním jednání ministrů financí členských zemí to řekl český ministr Zbyněk Stanjura, podle něhož by členské země mohly doladit detaily nové makrofinanční pomoci do prosincového ministerského zasedání, které bude posledním za českého předsednictví. Konkrétní návrh by ve středu měla předložit Evropská komise.

Ukrajina se kvůli válce potýká s nedostatkem peněz na běžný chod státu, podle Kyjeva chybí až pět miliard eur měsíčně. Unijní země se dosud shodly na uvolnění půjčky šesti miliard eur, kvůli neshodám na způsobu jejího financování však poskytování peněz provázejí průtahy.

()

„Je velmi těžké vysvětlit to tváří v tvář ministrům, kteří čekají na ty peníze, aby mohli zajistit důchody, aby mohli investovat do infrastruktury, protože Rusko systematicky před zimou ničí ukrajinskou infrastrukturu,“ řekl dnes Stanjura s odkazem na nedávné jednání české vlády s ukrajinskými kolegy v Kyjevě.

Podle Stanjury dnes unijní ministři dali najevo, že jsou připraveni posílat Ukrajině peníze i v příštím roce, kdy by měl Kyjev dostávat pravidelné příspěvky v celkové výši 18 miliard eur.

„Názory se příliš neliší, možná se liší, jestli tenhle nástroj nebo ne. Ale podstatný je ten fakt, že tam ty peníze jsme připraveni půjčit,“ prohlásil český ministr.

Pokračování pomoci Ukrajině je jednou z priorit půlročního českého předsednictví evropské sedmadvacítky, které se uzavře na konci roku. Stanjura věří, že k jednomyslné shodě na detailním plánu půjčky dospějí ministři za měsíc na příštím pravidelném jednání. Pokud se tak stane, měl by Kyjev dostat první tři miliardy z nového balíku v lednu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články