Evropa je ve stovce kategorií kriticky závislá na Číně, varují analytici

Kontejnerová loď čínského dopravce, ilustrační snímek (Port Technology)

Kontejnerová loď čínského dopravce, ilustrační snímek | FOTO: Port Technology

Evropská unie by se bez dodávek z Číny ocitla ve svízelné situaci. Hlavní potíž by vznikla v zásobení určitými léky a nedostávalo by se ani komponentů pro mnohé výrobky využívající vyspělých technologií. Zpráva evropských analytiků nicméně varuje před jakkoli ustrašenou politikou vůči Číně, která je podle jejích autorů naopak závislá na dobrých vztazích s Evropou. 

Evropská unie je dílem silně závislá na dodávkách z Číny. Problém se týká výrobků 103 kategorií, mezi nimi elektroniky, chemického průmyslu, minerálů i kovů, jakož i léků a výrobků pro oblast medicíny. Vyplývá to z výzkumu berlínského think-tanku Mercator Institute for China Studies (Merics), který v této souvislosti hovoří o „kritické závislosti na dovozech z Číny“.

Závislost Evropy na Číně se podle hlavního ekonoma Merics Maxe Zengleina zvláště týká komponentů z nižších fází tvorby hodnotového řetězce. Příměry k pacientovi na čínské kapačce, jaké občas slýchá, nicméně označuje za nadsazené s tím, že počty čínských společností a objem investic v Evropě jsou oproti situaci ve Spojených státech pořád ještě relativně uměřené. Nic to ale nemění na potřebnosti náhradních zdrojů vitaminu B či některých druhů antibiotik, které EU dováží téměř výhradně z Číny (jejich podíl z čínského dovozu tvoří 98, resp. 97 procent).

Autoři předmětného výzkumu nemají ale jen špatné zprávy a poukazují na to, že je Čína závislá na dobrých vztazích s Evropou. „Čína by na zhoršených vztazích s Evropskou unií tratila, neboť právě ona patří k největším zahraničním investorům a zajišťuje četná pracovní místa,“ ujišťuje Zenglein. EU je pro Čínu důležitá nejen svým trhem, ale i jako zdroj nepostradatelného technologického know-how.

Evropská unie by svou politiku vůči Číně neměla podřizovat žádným přehnaným strachům z vlastní zranitelnosti, ale měla by při jejím utváření mít na zřeteli vlastní silné stránky. „Udržovat oboustrannou závislost je do určité míry v zájmu Číny i Evropské unie. Výrazné provázanosti lze sice využít k politickým účelům, často lze ale s jejich využitím předejít eskalaci,“ uvádějí analytici ve své zprávě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]