EU jedná o šestém balíčku sankcí vůči Rusku. Josep Borrell shodu neočekává

Josep Borell (European Parliament, CC BY 2.0)

Josep Borell | FOTO: European Parliament, CC BY 2.0

V Bruselu v pondělí 16. května jednají ministři zahraničí členských zemí Evropské unie o šestém balíku sankcí proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při příchodu na jednání uvedl, že dohoda o zákazu dovozu ruské ropy dnes nejspíš uzavřena nebude. Na vině je podle něj „silná pozice některých států“. Proti embargu se staví Maďarsko, které není spokojeno s Evropskou komisí navrženými výjimkami. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis prohlásil, že jeden člen dělá z ostatních rukojmí, informovala agentura Reuters.

„Celá Unie je držena jako rukojmí jedním členským státem. Musíme se dohodnout, nemůžeme zůstat rukojmím,“ prohlásil Landsbergis.

Rakousko a Lucembursko věří, že dohoda bude uzavřena v nejbližších dnech. Podle šéfa lucemburské diplomacie Jeana Asselborna „neexistuje žádná omluva pro to, aby balík nebyl přijat“.

(Týdeník FORUM)

„Jsem přesvědčen, že se nám v příštích dnech podaří dokončit šestý balíček sankcí,“ řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. „Je jasné, že je stále potřeba určitá diskuse, ale myslím si, že bychom měli usilovat o to, aby tyto diskuse probíhaly tam, kam patří, tedy na Radě EU, abychom na veřejnosti nepůsobili nejednotně. Rusko nás sleduje,“ dodal.

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila v pořadí šestý balíček sankcí proti Rusku před 12 dny, připomíná server Politico. Dosavadní jednání blokuje Maďarsko, které nesouhlasilo s komisí navrženými výjimkami a odklady pro země nejvíce závislé na ruských energetických surovinách. Podle serveru je ve hře i varianta, že se balík rozdělí na dvě části ⁠– jedna by byla schválena hned a o embargu na ruskou ropu by se jednalo dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články