Eugen Korda: Babiš má v krvi podobné komunisticko-estébácké geny jako Fico

Eric Drooker

Populární slovenský novinář Eugen Korda, kterého si pamatují i čeští diváci z obrazovek TV Nova, je stále přísným politickým komentátorem. FORUM 24 ho proto poprosilo o rozhovor, ve kterém s otevřeností sobě vlastní vysvětluje, jak je to s vnímáním současných skandálů Andreje Babiše na jeho rodném Slovensku, proč nikomu nevadí bývalí estébáci nebo proč by nepřál Čechům euro.

Pane Kordo, v současné době se v České republice řeší problém ministra financí Babiše s nákupem dluhopisů jeho Agrofertu, při kterém mohlo dojít k daňovému úniku. Jak doléhá tato kauza na Slovensko?

Nijak. Myslím si, že veřejnost se o tuto závažnou kauzu zajímá jen velmi málo, nebo vůbec. Nijak zásadně nerezonuje ani v médiích. Dovolím si tvrdit, že většina občanů Slovenska se musí vyrovnávat s problémy, které jim způsobuje nekompetentní vládnutí kleptokratických stran reprezentovaných hlavně nejsilnější vládní stranou Smer.

Dokážete si představit, že by se podobná kauza udála na Slovensku? Co by se stalo? Odstoupil by ministr, nebo by vše proběhlo tak bez reakce jako u nás?

V tomto jsme si velmi podobní. Naneštěstí. Veřejnost je už unavená z mnoha korupčních a daňových skandálů. Jejich zveřejňování už v podstatě nijak zásadně neovlivňuje volební preference. A když už, tak mnoho nespokojených a zklamaných voličů se přiklání k radikálním, nacionalistickým a fašistickým stranám. Ty jim nabízejí rychlá řešení.

Premiér Fico se nedávno dostal do sporu s novináři. Už se situace uklidnila, popřípadě omluvil se předseda vlády zástupcům sedmé velmoci?

Robert Fico se novinářům samozřejmě neomluvil a ani neomluví. Jsme a zůstaneme pro něj jen banda prostitutek. No, mně toto označení v podstatě ani nevadí. Vždyť ho vyslovil člověk, který dlouhodobě umožňuje miliardové rozkrádání celé země vlivnými finančními skupinami. Některé z nich úspěšně působí i v Česku. Když mě zloděj označí za prostitutku, tak to zase až taková velká urážka není. Ale samozřejmě že není dobré, když takováto slova používají špičkoví politici.

Podobná situace nastala i u nás, když Andrej Babiš obvinil redaktory České televize ze zkorumpovanosti a nazval je pakáží. Jak je možné, že se politici takhle chovají a lidem to přijde normální?

Andrej Babiš má v krvi podobné komunisticko-estébácké geny jako Robert Fico. Jsou političtí kamarádi. Říká se, že Babiš v minulosti pomohl Robertovi Ficovi s financováním jeho volební kampaně.

Prezident Zeman jmenoval do Etické komise člověka, který má minulost spjatou se Státní bezpečností. Jak je na Slovensku vnímáno téma ŠtB a vyskytují se její bývalí agenti ve veřejné správě nebo v čestných funkcích?

Lidé, kteří spolupracovali v minulosti se Štátnou bezpečnosťou, mohou dnes na Slovensku sedět bez problémů ve vládě, zastávat vysoké státní funkce, pracovat v bezpečnostních složkách, tajných službách či armádě. Minulost těchto lidí nikdo nezkoumá a nikomu nevadí. To je smutný obraz Slovenska, které nikdy nerespektovalo platný lustrační zákon.

Hodně se u nás hovoří také o přijetí eura. Jak vnímáte slovenskou zkušenost s evropskou měnou a mohl byste ji Čechům doporučit?

V žádném případě ne. Euro nakonec zmizí z evropské scény, tak jako z ní pravděpodobně zmizí současná EU v podobě, v jaké ji známe. Obávám se, zda bychom se neměli začít připravovat na existenci rublu – ale to berte spíš jen jako nejapný vtip, kterým chci poukázat na hrozbu rusifikace geopolitického prostoru, ve kterém se Slovenská i Česká republika nacházejí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]