Euro v ČR? Putin přidal zásadní argument PRO

(Pixabay)

FOTO: Pixabay

Ekonom toho o geopolitice zpravidla moc neví, ale měl by se začít učit. Debata o přijetí eura v České republice se dosud vedla z velké části jen ekonomická, ale s útokem Ruska na Ukrajinu se významně posílil politický vliv eura. S eurem můžeme zkrátka posunout geopolitické těžiště trochu víc na západ. Neznamená to, že bychom euro měli přijmout, ta debata je stále složitá, jen že je argument pro nyní o něco silnější.

Tradičně silným argumentem pro euro je snížení transakčních nákladů. A nepochybně to tak je, pokud nemusíme zbytečně měnit jedny peníze za druhé. U ekonomiky, která je silně orientovaná na zahraniční obchod. A to nejen na export, jak se často zkratkovitě říká do médií, ale i na import, přičemž obojímu euro může pomoci. Výhoda je, že je to viditelný výnos jednotné měny, který lze i hrubě spočítat.

Na straně druhé se mluvilo o prudkém zdražení, což je něco, co se úplně nepotvrzuje, i když přizpůsobení po přijetí eura je samozřejmě směrem vzhůru, takže ceny mírně vyskočí, ale nejde o nic byť zdánlivě srovnatelného se současnou rekordní inflací. Nesmyslné jsou i argumenty historií, kdy koruna je jediná následnická měna Rakouska-Uherska, která dodnes přežila. Je to zajímavost, ale do rozhodování by to vstupovat nemělo. Nejsilnějším argumentem proti jednotné měně je ztráta vlastní měnové politiky. Zní to jako vágní argument, ale ve skutečnosti je to tak zásadní problém, že velká část ekonomů by radila euro nepřijímat. Protože nemáme sladěný hospodářský cyklus, inflaci a další makroekonomické ukazatele a protože se lidé nestěhují snadno v eurozóně mezi zeměmi za prací, doporučují ekonomové včetně nositelů Nobelovy ceny se euru vyhnout. Ne všichni, ale je to legitimní a teorií dobře podložený argument. Možná bychom mohli mít jednu měnu se Slovenskem a Polskem, ale ne s Řeckem, Španělskem a Itálií.

Zvážit, která strana převažuje, je obtížné. Bez eura bychom měli dnes výrazně vyšší inflaci a historicky se Evropské centrální bance daří mnohem hůř plnit vlastní cíle než naší centrální bance. Měřit se to nedá, ale pokud nelobbujete za průmysl, euro se obhajuje obtížně. Nebo spíše obhajovalo, protože dnes máme jeden argument…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]