Eurokomisař Schinas kritizoval Orbánův projev o „nesmíšené maďarské rase“

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas z Řecka ve středu na twitteru kritizoval sobotní projev maďarského premiéra Viktora Orbána o „nesmíšené maďarské rase“. Apeloval také na rovnost a varoval před nenávistí. Orbána sice nezmínil přímo, ale Schinasovo okolí agentuře DPA potvrdilo, že terčem příspěvku byl právě šéf maďarské vlády.

„Slova, která se rozhodneme použít, v žádném případě nejsou neškodná. Nikdy nesmíme připustit, aby naše vyjádření protiřečila základnímu principu lidské existence: všichni jsme lidé. Nenávist nemá místo na našich rtech ani v našich společnostech,“ napsal Schinas.

()

Orbán v sobotním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije početná maďarská menšina, znovu odmítl „multietnickou“ společnost. „Nechceme být míšenci, smíšenými s „Neevropany“,“ řekl. Tvrdil také, že země, kde spolu žijí evropské a mimoevropské národy, „už nejsou národy, ale konglomeráty národů“. Orbán i v minulosti pronesl podobné poznámky, ale tehdy se vyvaroval výrazu „rasa“.

Maďarská vláda se v úterý prostřednictvím svého mluvčího ohradila proti „nesprávné interpretaci“ premiérových výroků. Nicméně dlouholetá Orbánova poradkyně, socioložka Zsuzsa Hegedüsová, podle maďarských médií odstoupila a v dopise kritizovala „hanebný postoj“ a „čistě nacistický text hodný (Josepha) Goebbelse“, v narážce na šéfa nacistické propagandy. Projev důrazně odsoudil i Mezinárodní osvětimský výbor.

Orbán v úterý večer Hegedüsové odpověděl otevřeným dopisem. Odvolává se v něm na své křesťanské přesvědčení jako na důkaz, že nemůže být rasistou. Maďarská vláda podle svého šéfa uplatňuje vůči antisemitismu a rasismu „politiku nulové tolerance“, informovala dnes agentura APA.

Maďarský premiér bude ve čtvrtek na návštěvě ve Vídni, jeho kritici už vyzývají rakouského kancléře Karla Nehammera, aby se jménem Evropské unie od sobotního Orbánova projevu distancoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články