Europarlament zakázal vstup některým ruským diplomatům

Eric Drooker

Od úterka má většina ruských diplomatů omezený vstup do budov Evropského parlamentu. Předseda EP Martin Schulz tak reagoval na nedávno zveřejněný seznam evropských politiků a představitelů, kteří nemohou do Ruska. Do europarlamentu může nadále jen ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov a jeden další ruskou stranou předem určený diplomat. Pracovníci europarlamentu ve středu v tomto smyslu vysvětlili nejednoznačnou úterní tiskovou zprávu, kterou řada světových médií neinterpretovala správně.
Anglický text si v opačném smyslu, tedy jako sdělení o zákazu vstupu pro Čižova a dalšího nejmenovaného diplomata, vyložily četné zahraniční sdělovací prostředky. Podle informací ČTK se zákaz – tedy s onou výjimkou pro velvyslance a jednoho dalšího člověka – týká všech ruských diplomatů v Bruselu, kteří mají v současnosti stálý přístup do europarlamentu. Příslušná povolení má v současné době deset diplomatů, osm tedy bude zákazem postiženo.
Zákaz vstupu porušuje mezinárodní právo
Schulz své rozhodnutí zveřejnil po schůzce s Čižovem, kterému řekl, že ruská strana nedokázala své rozhodnutí o zákazu vstupu pro 89 lidí v souladu s mezinárodním právem transparentně zdůvodnit. Postižení nemají podle šéfa europarlamentu možnost se proti rozhodnutí bránit a odvolat se.
Na seznamu je i čtveřice Čechů
Minulý pátek finská televize YLE zveřejnila seznam jmen 89 politicky aktivních osobností z Evropské unie, pro které platí zákaz vstupu do Ruska. V případě Česka jde o čtyři osoby – třeba o bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nebo o europoslance Jaromíra Štětinu.
Moskva reaguje na sankce
Restrikce ze strany EP podle Schulze potrvají tak dlouho, dokud Kreml „černou listinu“ nezruší. Moskva uvedla, že seznam je odpovědí na sankce, které osmadvacítka uvalila na některé ruské představitele v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]