Nebezpečí terorismu je v Evropě velké, varuje Europol. Důvodem je i covid

Ilustrační foto z teroristického činu v Berlíně (ČTK)

Ilustrační foto z teroristického činu v Berlíně | FOTO: ČTK

Nebezpečí terorismu v Evropě je navzdory klesajícímu počtu útoků nadále velké. Nebezpeční jsou hlavně jednotlivci z radikálního prostředí a pravicoví extremisté. Vyplývá to ze zprávy o extremismu v EU za rok 2022, kterou dnes v Haagu zveřejnila unijní policejní organizace Europol.

Podle expertů představují pro Evropu nebezpečí také odpůrci protikoronavirových opatření a dopady ruské agrese na Ukrajině. Loni vyšetřovatelé v zemích EU evidovali 15 útoků souvisejících s terorismem, včetně neúspěšných nebo zmařených atentátů. Ještě v roce 2020 přitom úřady zaznamenaly 57 útoků. Loni bylo v této souvislosti zatčeno 388 podezřelých, zatímco v předchozím roce jich bylo 449 a v roce 2019 dokonce 723. Dvě třetiny loni zatčených byly podezřelé ve spojitosti s islamistickými útoky v Rakousku, Francii a Španělsku.

(Týdeník FORUM)

Radikální skupiny téměř všech směrů podle expertů zneužívaly pandemii covidu-19 pro ospravedlňování extremismu a své propagandy. Zpráva uvádí jako příklady „teorie spiknutí o původu covidu-19, falešné informace o očkování a obviňování úřadů z hromadného sledování“.

Během pandemie se mohli izolovaní pachatelé ještě snadněji radikalizovat nebo se dokonce nechat naverbovat pro teroristické činy. „Kvůli sociální izolaci a delšímu času strávenému na internetu zesílila rizika násilné extremistické propagandy a teroristických obsahů právě u mladých lidí a nezletilých,“ stojí ve zprávě. Například krajně pravicoví teroristé údajně často využívali herních platforem k šíření propagandy mezi další mladé lidi.

Také britský parlamentní výbor pro zpravodajské služby dnes konstatoval, že na vzestupu je hrozba pravicového terorismu a že jeho příznivci se mnohdy snaží vstoupit do armády. Tyto skupiny také v armádě hledají nové stoupence. Vojenské zkušenosti jsou pro ně zdrojem legitimity.

()

V několika zemích EU byly zaznamenány násilné činy extremistických odpůrců protiepidemických opatření. Šlo o otevřené pohrůžky, ale i o násilnosti vůči politikům, vládním představitelům, policistům a zdravotnickým pracovníkům.

Ohrožení bezpečnosti EU spatřují experti na terorismus i ve válce na Ukrajině. Už nyní se extremisté ze členských států EU údajně zapojili do bojů na obou stranách konfliktu. Nebezpečí by mohlo vzejít z navrátilců z války, varují experti. Europol poukazuje na příklady předchozích konfliktů na Blízkém východě. Údajně je také třeba počítat s přibývajícími extremistickými a násilnickými reakcemi na internetu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]