Europoslanci budou řešit Babišův střet zájmů i Čapí hnízdo

ČTK

Premiér Andrej Babiš má v EU velký problém se svým konfliktem zájmů. | FOTO: ČTK

Na plenárním zasedání ve Štrasburku budou europoslanci diskutovat o českém předsedovi vlády Andreji Babišovi. O tom jako první informoval deník FORUM 24. Po schválení programu se navíc ukázalo, že se bude mluvit nejen o střetu zájmů, ale také o Čapím hnízdě.

V programu EP nalezneme bod, v němž je uvedeno, že se bude týkat „znovuotevření trestního stíhání českého předsedy vlády kvůli zneužití evropských fondů a potenciální střet zájmů“. O usnesení se bude hlasovat v únoru.

Není to poprvé, kdy se o Babišovi mluví přímo na plénu. Letos v prosinci to bylo kvůli jeho střetu zájmů, loni europoslanci taktéž přijali usnesení, po kterém do České republiky vyrazili auditoři, kteří zkoumali čerpání dotací.

Audit Evropské komise potvrdil, že premiér Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Čapím hnízdem se zase zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který již v prosinci 2017 konstatoval, že se v případě přidělení padesátimilionové dotace pro malé a střední firmy jednalo o podvod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner