Europoslanci chtějí, aby Komise lépe řešila střet zájmů. Výbor připomněl i Babiše a offshory

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu na svém čtvrtečním jednání schválil „Zprávu o víceletém finančním rámci na období 2021–2027: boj proti oligarchickým strukturám a ochrana finančních prostředků EU před podvody a střety zájmů“. Ta obsahuje kritiku Evropské komise kvůli nedostatečnému řešení těchto problémů, ale opět připomíná i bývalého premiéra Andreje Babiše, jeho konflikt zájmů a fakt, že se objevil v dokumentech Pandora Papers v souvislosti s offshorovými firmami.

Schválení bylo jednoznačné – 22 členů výboru bylo pro, čtyři proti a dva se zdrželi.

(Týdeník FORUM)

„Zpráva vyzývá Komisi, aby zpřísnila pravidla ve finančním nařízení a zahrnula přesnější definici “profesního střetu zájmů”,“ uvedl před hlasováním o zprávě zpravodaj, europoslanec Petri Sarvamaa. „Jasně jsem také upozornil na to, že vyplácení zemědělských fondů EU je přinejmenším v pěti členských státech velmi problematickou záležitostí. Systém v těchto členských státech mimo jiné zvýhodňuje velké zemědělské podniky a upozorňuje na to, že provozovatelé těchto podniků mají někdy úzké vztahy s politickými stranami, které jsou v jejich zemi u moci,“ dodal.

„Ochrana finančních zájmů EU je naprosto klíčová. Požadujeme větší transparentnost při vynakládání evropských prostředků, zlepšení spolupráce členských států v boji proti oligarchickým strukturám, střetu zájmů, podvodům a praní špinavých peněz a také personální a finanční posílení důležitých úřadů, kterými jsou OLAF, Europol a také Úřad veřejného žalobce. Ty sehrávají důležitou roli v zajišťování ochrany peněz evropských daňových poplatníků,“ okomentoval novinku místopředseda kontrolního rozpočtového výboru Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL).

Babišovo jméno nezaznělo v některém z usnesení zdaleka poprvé. Výbor pro rozpočtovou kontrolu se jím zabývá již od roku 2014, kdy se stal ministrem financí. Europarlament pak o něm a o jeho střetu zájmů hlasoval celkem třikrát. Díky tlaku europoslanců také do České republiky v roce 2020 dorazili auditoři Evropské komise, kteří došli k jasným závěrům, že bývalý premiér je ve střetu zájmů. Stále je velmi pravděpodobné, že Česká republika kvůli tomu bude muset vracet nemalé částky peněz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články