Europoslanci žádají reakci Evropského parlamentu na Babišovy urážky. Šlo o zastrašování, píší

Mise europoslanců v ČR (Evropská unie)

Mise europoslanců v ČR | FOTO: Evropská unie

Europoslanci Výboru pro rozpočtovou kontrolu schválili znění dopisu adresovaného předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu. V textu, který má deník FORUM 24 k dispozici, žádají jasnou reakci evropských institucí na urážky, které předseda vlády Andrej Babiš adresoval šéfce výboru Monice Hohlmeierové a jejím kolegům Tomáši Zdechovskému a Mikuláši Peksovi během kontrolní mise do České republiky.

Kontrolní mise se uskutečnila ve dnech 26.–28. února 2020. Jejím cílem bylo prozkoumat čerpání evropských dotací v České republice. Původně bylo naplánováno, že se europoslanci sejdou i s předsedou vlády, ten ale schůzku zrušil. Ve vysílání TV Prima a později na tiskové konferenci vlády nazval Zdechovského a Peksu vlastizrádci a Hohlmeierovou označil za pomatenou. Všichni tři od té doby čelí výhrůžkám a nadávkám.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Tato naprosto nepřijatelná vyjádření mohla zavinit výhrůžky smrtí adresované během mise českým europoslancům a jejich rodinám. Jeden člen mise i jeho rodina jsou pod policejní ochranou. Jiný  kontaktoval policii kvůli nárůstu vyhrožování smrtí,“ stojí v dopise.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP považuje slova použitá českým premiérem za vážný incident. „Lze to považovat za projev nenávisti a jde o očividný pokus o zastrašování poslanců Evropského parlamentu při výkonu jejich oficiálních funkcí,“ píší europoslanci.

Evropský parlament nesmí podle názoru členů výboru tolerovat verbální útoky hlavy členského státu na členy evropských institucí. Na takovouto degradaci politické kultury musí europarlament „jasně reagovat“.

Hohlmeierová i její kolegové požadují, aby Babišovy výroky řešil jak Sassoli, tak Evropská rada i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, protože ignoruje fakt, že Evropský parlament musí kontrolovat financování evropskými fondy a že europoslanci musí být nezávislí na národních vládách. „Civilizovaná výměna politických argumentů je součástí evropské kultury právního státu, slovní zastrašování nenávistnými projevy na nejvyšší politické úrovni (…) by ji mohlo ohrozit,“ končí Hohlmeierová.

DOPIS SASSOLIMU V ANGLICKÉM JAZYCE:

2020-03-03_Hohlmeier_Sassoli_ incident during CZ mission - hate speech and intimidation of PM (002)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]