Europoslanci vyzývají: Ať Babiš vrátí dotace. Jeho byznys platí Češi

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Europoslanci v reakci na zprávu o tom, že holdingu Agrofert nebude ze strany Evropské komise proplacena dotace na linku na toastový chléb, vyzvali české úřady, aby požadovaly po Agrofertu vrácení peněz. Nevyjádřili se zdaleka jen čeští poslanci a výzvu formulovala dokonce největší frakce europarlamentu – Evropská lidová strana.

„Agrofertu Andreje Babiše bylo vyplaceno 100 milionů korun z peněz českých daňových poplatníků na projekt, který Komise shledala nezpůsobilým k udělení dotace. Babiš musí peníze, které protiprávně získal, vrátit českým poplatníkům zpět!“ uvádí Evropská lidová strana.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Vyjádřila se také europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová. „Evropská komise došla k závěru, že dotaci 100 milionů korun na linku na toustový chleba, poskytnutou českou vládou společnosti Agrofert, České republice neproplatí. Evropská komise tak došla k závěru, že není nic inovativního na výrobní lince, kterou již sesterský závod firmy používá v zahraničí. Jinými slovy, firma Andreje Babiše chtěla udělat to, co dělá opakovaně. Snaží se získat peníze na úkor ostatních daňových poplatníků. Evropská komise tuto praktiku zastavila. Teď je na řadě český stát, aby neoprávněně vyplacené peníze od Agrofertu požadoval zpět. A nejenom to. Znovu vyzývám vládu a příslušné orgány, aby společnosti, kterou vlastní člen vlády, nebyly vypláceny žádné dotace tak, jak říká český zákon o střetu zájmů.“

„Vyzývám Agrofert, aby vrátil stomilionovou dotaci, kterou získal na výrobu toastového chleba Penam. Pokud peníze Agrofert nevrátí, půjdou z české pokladny, tedy z kapes nás všech,“ napsal na sociální sítě europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Agrofertizace vlády

Věc neunikla ani dalším europoslancům. „Absurdní. Společnost českého premiéra Babiše dostává dotace EU ve výši 100 milionů. Na co? Na výrobu toastového chleba. Nyní Komise říká: projekt je nezpůsobilý,“ napsal německý poslanec Daniel Freund z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance.

„Evropská komise rozhodla: Babišovi se neproplatí linka na toastový chleba. Takže 100 milionů korun zatáhnou čeští daňoví poplatníci. Při současné agrofertizaci vlády je silně nepravděpodobné, že by škodu zaplatil přímo Babiš, což musíme s Piráty změnit,“ uvedl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Server iRozhlas.cz v úterý informoval o tom, že Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko už poskytlo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v Pekárně Zelená louka společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku FORUM 24 sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku prověřování nemá žádné informace, nikdo prý s firmou žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) serveru Seznam Zprávy sdělila, české úřady zatím nebudou dotaci po Agrofertu vymáhat. Penam patří Agrofertu od roku 2004.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jehož úřad je za dotační projekt zodpovědný, se na dotaz serveru k auditnímu řízení nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace. Dostálová ale Seznamu Zprávy potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž EK neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka. Nicméně vrácení peněz nebudou české úřady podle ní zatím vymáhat. Ministryně to odůvodnila tím, že zatím nemají oficiální překlad dokumentu do češtiny a poté, co přijde, poběží tříměsíční lhůta na vypořádání se s podněty, které zpráva EK obsahuje. Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]