Europoslanci vyzývají k zřízení omezené bezletové zóny. Nemůžeme přihlížet utrpení, říká Šojdrová

Europoslankyně Michaela Šojdrová (Evropská unie)

Europoslankyně Michaela Šojdrová | FOTO: Evropská unie

Europoslanci v otevřeném dopise vyzvali Evropskou unii a členské státy EU k podpoře vytvoření účinného a rychlého humanitárního koridoru, chráněného omezenou bezletovou zónou pro civilisty prchající před ruskými útoky na Ukrajině, a žádají o zřízení leteckých mostů do ohrožených oblastí. Pod výzvu se podepsali i čeští europoslanci.

„Více než 2000 lidí již bylo zabito. Město bylo zasaženo více než stovkou bomb, které ničily budovy včetně nemocnic. Není tam elektřina a lidem docházejí potraviny a voda. Dohodnuté humanitární koridory navíc až dosud selhávaly. Jsme přesvědčeni, že je nezbytné jednat hned a zastavit probíhající humanitární krizi,“ píší europoslanci v dopisu, který má FORUM 24 k dispozici.

Výzvu iniciovala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Celkem ji podepsalo 38 europoslanců, z toho 5 Čechů. Pod výzvu se podepsali kromě Šojdrové i Veronika Vrecionová (ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Martin Hlaváček (ANO). Výzva je reakcí na fakt, že snahy o vytvoření humanitárních koridorů maří porušování příměří, a ve vytvoření omezené bezletové zóny nad koridory vidí možnost, jak zastavit humanitární krizi.

()

„Zřízení omezené bezletové zóny nad humanitárními koridory by bylo reakcí na formální požadavek ukrajinského prezidenta a nelze ji považovat za válečný akt, ale humanitární pomoc. Nemůžeme jen přihlížet utrpení nevinných lidí. Prezident Putin zvolil taktiku spálené země a brutálně útočí na civilní obyvatelstvo. Musíme nějak reagovat.  Ukrajinci bojují i za naši svobodu,“ odůvodnila výzvu europoslankyně Šojdrová.

Podle europoslanců je výzva humanitárním rozhodnutím, nikoliv vojenským, zřízením bezletové zóny nad humanitárními koridory by se nejednalo o zapojení členských zemí NATO a EU do války, ale o akt humanitární pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]