Europoslanci zjišťují v Praze rozsah Babišových švindlů. Premiér se před nimi schoval

FB A. Babiše

Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

V Praze začíná práce zvláštní mise europoslanců z výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu, kterou do České republiky přivedl rozsáhlý konflikt zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Skupina vedená šéfkou tohoto výboru Monikou Hohlmeierovou naráží ovšem na Babišovu nechuť k součinnosti.

Europoslanci se během čtvrtka a pátku mají setkat s představiteli státních institucí, kupříkladu se šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu a s úředníky, kteří jsou zodpovědní za dotační politiku. Dále se potkají se zástupci nevládních organizací a také se členy dočasné komise senátorů pro otázky střetu zájmů českého premiéra. V budově zastoupení Evropské unie v Praze na Novém Městě se již europoslanci setkali s investigativními novináři, kteří Babišův konflikt zájmů sledují. Setkání se zúčastnila také redaktorka deníku FORUM 24. Následuje schůzka se zástupci neziskových organizací nebo s Asociací malých a středních podnikatelů.

Pavel Hofman

Plánovaná schůzka europoslanců s předsedou vlády Andrejem Babišem a s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, kteří mají oba na krku vyšetřování auditorů Evropské komise, se ale neuskuteční. Podle europoslance Tomáše Zdechovského zrušil termín schůzky sám Babiš, který tak nevyhověl žádosti europoslanců o diskuzi. Zrušení schůzky s Babišem i Tomanem potvrdila i mluvčí Evropského parlamentu v ČR Irena Kubášková. Podle deníku Echo 24 kancelář předsedy vlády sdělila, že Andrej Babiš nebude v pátek 28. 2. k dispozici. Tento den se totiž měla původně schůzka uskutečnit. Europoslanci považují podle Zdechovského tento úhybný manévr českého premiéra za smutný.

Na misi reagoval s krajní nevrlostí i holding Agrofert, který Babiš skryl před zákonem o střetu zájmů do svěřenských fondů. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil misi za „zpolitizovanou výpravu a skandální zásah ze strany Evropského parlamentu“. 

Europoslankyně Monika Hohlmeierová ale tuto kritiku zásadně odmítla. „Jen proto, že se jedná o premiéra, tak se nemůže někdo dožadovat speciálního zacházení před zákonem,“ sdělila na adresu Andreje Babiše. „Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka. Před zákonem jsou si všichni rovni, ať už někdo má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice,“ citovala její slova ČTK.

Setkání mise EP s českými novináři. Z médií se zúčastnili zástupci deníku FORUM 24 (Johana Hovorková), Echa 24, Deníku N, Hospodářských novin a Českého rozhlasu.

 

Smysl mise vysvětlila Hohlmeierová slovy: „Výbor pro rozpočtovou kontrolu má za úkol předcházet zneužívání peněz daňových poplatníků a zajistit, aby finanční prostředky EU byly ku prospěchu většiny občanů EU, nikoli privilegované menšiny.“ Pro ČRo v rozhovoru uvedla, že členové jejího výboru jsou zvyklí na to, že se k nim vlády, jež mají nějaké problémy s pravidly, chovají agresivně. Babiše ale podle svých slov nikdy nepotkala a nemá k němu žádný osobní vztah. Zarazilo ji proto, jak k ní Babiš přistupuje kriticky a snaží se ji očernit.

Monika Hohlmeierová je německá politička za bavorskou Křesťansko-sociální unii (CSU). V letech 1998–2005 byla bavorskou ministryní školství a kultury. Od roku 2009 je poslankyní Evropského parlamentu. Je dcerou zesnulého bavorského předsedy vlády Franze Josefa Strauße, mimo jiné spoluzakladatele firmy Airbus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner