Europoslanec Knotek si o počínání svého šéfa Babiše nemyslí nic. Jen věrně slouží

Eric Drooker

V pořadu Události, komentáře na ČT 24 jsme ve čtvrtek 5. března mohli slyšet nanejvýš pozoruhodné věci. Ondřej Knotek, zástupce hnutí ANO v Evropském parlamentu, byl tázán na to, co si myslí o chování a vyjadřování svého stranického šéfa Andreje Babiše. A odpověď? Dokonce několikrát zopakovaná? Nic. Nemyslím si o tom nic. Jak prosté.

Šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Hohlmeierová je pomatená, čeští europoslanci Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, nově tedy už „jenom“ udavači. To jsou nehorázné výroky českého premiéra, které poslední dobou rezonují médii i sociálními sítěmi. Řeší se nejen na české politické scéně, ale zabývat se jimi hodlá i Evropský parlament. „Je to slovník, který by měl český premiér užívat o zástupcích jednotlivých členských zemí?“ otázala se proto moderátorka Witowská v publicistickém pořadu Události, komentáře europoslance Ondřeje Knotka.

Ten začal obhajobou vhodnou tak do první obecné, řečmi typu „ale to jiní přece taky“ za vlastizrádce je přece označují i mnozí občané, tak v čem by jako měl být problém… Moderátorka ale zopakovala dotaz: „Co si myslíte o tom, že český premiér mluví o europoslankyni jako o pomatené ženě a o dvou europoslancích jako o udavačích?“

A vtom to přišlo. Slovo chlapa. Slovo do pranice. „A já vám říkám, že si o tom nemyslím nic!“ pravil hrdě pan Knotek.

Nad tím zalapala po dechu i ostřílená moderátorka Witowská. „Vy si o tom nemyslíte nic???“ ujišťovala se užasle. „Ne!“ potvrdil neochvějně Babišův politik. Pak doplnil, že celá mise byla (jak jinak) zpolitizovaná a vlastně se to vůbec řešit nemělo. No jistě, taková maličkost jako kolosální střet zájmů předsedy vlády členské země, kdo by to asi tak mohl chtít řešit. „Kdyby tomu tak nebylo, mohlo se pokračovat v diskusi o klima,“ dozvěděli se diváci ještě. Jen tak na okraj – skoro se vkrádá podezření, že špatné skloňování dnes tak frekventovaného výrazu „klima“ snad patří přímo k povinnostem loajálního zástupce ANO, když i jejich šéf Babiš se nedokáže rozhodnout, jestli je to ten klimat nebo ta klima. Teď tu tedy máme další obohacení českého jazyka z myšlenkového trustu ANO.

Poté se debata stočila k e-mailům, které podle zjištění Seznam Zpráv dokazují, že Andrej Babiš coby premiér – vlastnoručně a s vlastním podpisem – úkoloval vládního úředníka, aby prověřil obchodní nabídku, kterou měla dostat firma z holdingu Agrofert. Ano, právě z toho holdingu, který předseda vlády sice formálně zaparkoval ve svěřenských fondech, zatímco registr skutečných majitelů firem jej jasně, i s jeho adresou v Průhonicích, uvádí coby skutečného vlastníka a beneficienta čili poživatele výhod. Předseda vlády České republiky tedy osobním přípisem žádal po státním úředníkovi, aby konal ve věci jeho soukromého byznysu. Jasnější důkaz střetu zájmů snad ani existovat nemůže. Je to černé na bílém. Doslova. I když tedy ta propiska, kterou to pan premiér psal, byla modrá…

A tady už si pan europoslanec Knotek něco myslel. Předestřel nanejvýš zajímavou představu, bohužel však odpovídající naivním domněnkám školáka o tom, co a jak asi tak dělá předseda vlády. Přesně v tomto duchu vykreslil obraz premiéra, který sedí za stolem zavaleným denně hromadami mailů. Vytištěných. Stovka, dvě stovky jich jsou, mínil europoslanec. A ty papíry – ať žije digitalizace – pracovitý pan Babiš osobně třídí a rozkládá po stole. Tohle vyřídím osobně, tohle dostane za úkol náměstek, tohle uklízečka… Taky to úplně vidíte?

FORUM 24

„A byl by problém, kdyby Andrej Babiš úkoloval vládní úředníky, aby prověřili zakázku, kterou měla dostat firma Agrofertu, nebo ne?“ chtěla se k podstatě věci dobrat moderátorka Witowská. Jistěže nebyl, vyložil nám vzápětí europoslanec Knotek. Jak by také mohlo cokoli, co pan Babiš činí, být problém? Naopak je to prý důkaz, že máme premiéra „schopného si ty věci probrat“, premiéra, který to, co neřeší sám, „deleguje dál“. Ach tak. „Delegovat dál“ čili udílet úředníkovi placenému z veřejných peněz pokyny ohledně svého soukromého byznysu není podle věrného Babišova obhájce ostudné, nýbrž naopak chvályhodné a záslužné. „Udělat z toho závěr, že se jedná o nějakou pletichu nebo něco, to vůbec, to je absolutně… absolutně zmanipulovaný,“ objasnil plamenně pan europoslanec.

Tak ještě že v tom už máme jasno. Nebo přinejmenším v tom, jak ostudnou míru trapnosti jsou Babišovi politici schopni veřejně předvádět a jak neskutečné absurdity vypouštět při obhajobě neobhajitelného z úst.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner