Europoslanec Kolaja: Babišův střet zájmů limituje Česko při vyjednávání o evropských penězích

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja (Facebook Pirátské listy)

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja | FOTO: Facebook Pirátské listy

Místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti) se na dotaz deníku FORUM 24 vyjádřil k problému se střetem zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše, který je na evropské půdě dlouhodobým tématem. Kolaja je přesvědčen o tom, že v této chvíli jsou poškozovány zájmy České republiky. Na tiskové konferenci s ním nesouhlasila europoslankyně Dita Charanzová, která byla zvolena za hnutí ANO.

Dotaz deníku FORUM 24 směřoval k tomu, zda je Česká republika kvůli řešení Babišova konfliktu zájmů znevýhodněna při vyjednáváních o evropském rozpočtu, a to zejména v souvislosti s názory některých europoslanců, že by Babiš neměl za Česko hlasovat a diskutovat na Evropské radě. „Samozřejmě že ten střet zájmů problémem je. Jinak by nebyla mise do České republiky a jinak by se o tom nevedly debaty v Evropském parlamentu. Myslím si, že to v každém případě je limit pro Českou republiku a její pozici ve vyjednávání,“ uvedl Kolaja.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

S tímto názorem Charanzová nesouhlasila. „Necítím od nikoho než od našich opozičních kolegů apel na to, aby se pan premiér jednání neúčastnil,“ sdělila. Ona sama se prý v rámci frakce Renew Europe, kam hnutí ANO patří, spolu s Babišem účastní celé řady jednání.

Jenže i v Renew Europe vznikají o Babišovi a jeho problémech pochybnosti. Jak potvrdilo deníku FORUM 24 několik europoslanců včetně předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, také členové této frakce se podíleli na rezoluci o Babišově střetu zájmů, o které měl Evropský parlament hlasovat v březnu. Další europoslanci zmiňují i možnost pozastavení členství hnutí ANO ve frakci.

O rezoluci se mělo hlasovat již v březnu, téma však bylo odsunuto na červen kvůli pandemii koronaviru. Hlasování europarlamentu bude navazovat na lednovou rozpravu o Babišovi a na únorovou misi do České republiky. Nebude řešit jen finanční témata, ale také svobodu médií v České republice, kterou se evropští poslanci rovněž zabývali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články