Europoslanec: Měli jsme ohledně Babiše různá podezření. Teď je jich ještě víc

Europoslanec Daniel Freund (Evropská unie)

Europoslanec Daniel Freund | FOTO: Evropská unie

Daniel Freund je německý europoslanec z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance a zúčastnil se minulý týden mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP v Česku. Pro deník FORUM 24 sdělil své dojmy z této mise, ale i z její dohry – tedy z urážek, které český premiér Andrej Babiš adresoval jeho kolegům.

„Přijeli jsme s podezřeními, nyní jich je ještě více,“ shrnul Freund. Podle europoslance je nutné lépe kontrolovat využívání evropských dotací. Misi europoslanců považuje za přínosnou a bude požadovat zodpovězení celé řady otázek.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babiš na sebe upozornil nejen tím, že se s europoslanci nesešel, ale hlavně svými dalšími vyjádřeními. České europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce, předsedkyni zmiňovaného výboru a významnou bavorskou političku Moniku Hohlmeierovou pak za „pomatenou“. Proti tomu se ale členové výboru i Evropská lidová strana, jejíž je Hohlmeierová členkou, ostře ohradili.

„Ano, chceme, aby předseda Evropského parlamentu David Sassoli zareagoval. Je nepřijatelné, aby premiér členského státu takto napadal členy kontrolní mise a představitele evropských institucí jen proto, že dělají svou práci – tedy kontrolují, zda jsou peníze evropských daňových poplatníků využívány efektivně, a nikoli zneužívány,“ říká Freund.

Jednou z otázek, které mise otevřela, byla svoboda médií v České republice. „Toto je zásadní věc a velice důležité téma pro Evropskou unii. Uvědomujeme si, že vlastnictví médií je velkou otázkou. Chci zdůraznit, že svoboda médií je velké evropské téma stejně jako dotace nebo politická kultura,“ říká europoslanec.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že se kvůli Babišovým výrokům oficiálně obrátí na Českou republiku. K reakci jej vyzvala Hohlmeierová dopisem, o kterém jako první informoval deník FORUM 24. „Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala předsedkyně kontrolního výboru EP.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články