Europoslanec Mikuláš Peksa v rozhovoru pro deník FORUM 24 poukázal na nepřipravenost české vlády na pandemii koronaviru. S touto nepřipraveností ale souvisí i fakt, že Česká republika nemá euro – a aktuálně je to pro ni z hlediska dalších ekonomických škod velmi nevýhodné.
Premiér Babiš tvrdí, že z Evropské unie nedostaneme jako pomoc s koronavirem žádné nové peníze, pouze ty, které nám patří a které jsme zaplatili. Jak to hodnotíte?
Je to podobné tomu, když nám pan premér Babiš přispěje na zlevněné jízdné nebo zvýší důchody. Jde o peníze českých daňových poplatníků a o to, jak jsou využity. Je to pouze věcí toho, jak se tomu říká.
Obecně převládl dojem, že EU nic nedělá a že nám pomohla pouze Čína. Co si o tom myslíte?
Překvapuje mě to. Během koronavirové krize se celá naše vládní garnitura sesypala a začala v podstatě nepokrytě adorovat Čínu. Měli by se chovat alespoň trošku odvážně.
Co tedy Evropská unie dělá?
Poměrně hodně. Problém je, že při vzniku zakládajících smluv do nich jejich autoři zakomponovali požadavek, že EU nebude autoritou v oblasti ochrany veřejného zdraví. Má jen koordinační roli. To, že by existovaly nějaké evropské hmotné rezervy roušek a respirátorů, to bohužel ne. Myslím, že je to chyba a že do budoucna by se to mělo změnit. Pomoc se odehrává v první řadě v hospodářské rovině. Je důležité udržet v chodu ekonomiku, protože pokud se karanténa protáhne, hospodářské ztráty by nás nakonec přivedly ke krachu. Uvolňuje se velké množství peněz z Evropského fondu solidarity, státy eurozóny aktivují stabilizační mechanismus, mohou tak až do výše dvou procent HDP sanovat škody, které vznikají.
Co se bude dít v Evropském parlamentu, když potrvá karanténa? Bude stále fungovat na dálku?
Obávám se, že bude fungovat na dálku a bude řešit pouze nejaktuálnější záležitosti. Musí to tak být i z hlediska bezpečnosti. Hlasování by mohlo být narušováno, ať už nějakými hackery, nebo třeba ze strany místních oligarchů. Je to komplikované a nefunguje to stoprocentně spolehlivě.
Jak se díváte na situaci v České republice z hlediska opatření a celkového fungování?
Četl jsem analýzu Lékařů bez hranic, která ukazovala, že Česká republika byla jednou z nejhůře připravených zemí na případnou pandemii. Byli jsme asi na úrovni Gruzie. Od toho okamžiku se to vláda nějakým způsobem snažila řešit. Myslím si, že by teď bylo správné jednat s občany férově a přiznat, že jsme měli a máme problém. Vnímám velmi pozitivně snahu lidí vyrobit si vlastní roušky, snahu univerzit vyrobit vlastní respirátory, protože vládní úsilí je celkem neefektivní.
Často ale slyšíme, že opatření, jako je karanténa či zákaz veřejných akcí, od nás všichni kopírují.
To není žádná kreativní inovace. Jde o mix opatření. Jako první je uplatňovaly státy v jižní Asii – Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Japonsko. Posléze Itálie. Nejde o vynález České republiky, takto karantény fungují odnepaměti.
Jak vidíte další vývoj české ekonomiky?
Myslím, že bude hodně záležet na tom, jakým způsobem se nám podaří na krizi zareagovat. Není to úplně v rukou českých politiků. Koruna je pod tlakem, není tam velký manévrovací prostor Bude hodně záležet na tom, jakým způsobem se eurozóna rozhodne reagovat a jestli se jí podaří nepropadnout se do recese. Česká ekonomika je závislá na exportu a momentálně je náš osud v cizích rukou.
Bude pro nás nevýhodné, že nejsme součástí eurozóny?
Rozhodně. Ukazuje se to už na tom, že se na nás nevztahuje Evropský stabilizační mechanismus. To je bohužel pro každého spekulanta červená vlaječka, která říká, že koruna není bezpečná měna a je lepší se z ní stáhnout. Kvůli tomu jsme ztratili asi deset procent kurzu vůči euru. Do budoucna nás to dále ohrožuje. Kdybychom se na tu krizi připravili tím, že budeme mít nějakou pevnější měnu, bylo by to chytřejší.
Jak dál vidíte vývoj zelené politiky EU? Ustoupí se od ní proto, že peníze půjdou jinam?
Myslím si, že ne, že to je vnímání z bubliny Česka, případně V4. Reálným problémem je, že množství oxidu uhličitého, který planetární ekonomika produkuje, je asi jedenáctkrát větší, než tomu bylo za 1. světové války, kdy se stavěly velké bitevní lodě a převážela se vojska po železnici za použití spalování uhlí. Budeme muset něco dělat, vliv na planetární klima je nepřijatelný. Pokud to v řádu osmi až deseti let nedokážeme signifikantně změnit, narazíme na to, že planeta přestává fungovat. Nebude stačit zavřít se do domu nebo na puse nosit roušku. Přestane fungovat zemědělství a řada dalších systémů, což se bude zvládat podstatně hůř.
Mnoha médii dnes proběhla zpráva, že europoslanec za SPD Ivan David jako jediný hlasoval proti evropské pomoci členským státům. Jak toto vnímáte?
Myslím si, že jeho problém je v tom, že se snaží za každou cenu vymezovat vůči Evropské unii. Strategie jejich evropské frakce je dlouhodobě pořád stejná. V Evropském parlamentu všechno kritizují, jakékoli návrhy na zlepšení systematicky odmítají a pak tvrdí, že EU nefunguje. Myslím, že tuto strategii zopakovali, ale je zjevné, že jde jen o trik, s nímž chtějí manipulovat voliči. Připomíná mi to to, co dělali komunisté po válce, když odmítali Mashallův plán.