Europoslanec Petr Mach: Babiš vydělává na úkor občanů

Eric Drooker

Návrh Petra Macha na zrušení podpory biopaliv by měl postihnout především Andreje Babiše. Europoslanec trval na tom, aby Evropský parlament zrušil nebo alespoň radikálně omezil výhody, které z produkce biopaliv pěstovaných na polích plynou. Podle Macha je nutné, aby se zastavilo vytváření nových oligarchů, jako je Babiš, který vydělává na úkor občanů. Mach dosáhl alespoň dílčího cíle, když byl snížen podíl řepkových biopaliv, na která má Babiš monopol, z deseti na sedm procent.

Mach tvrdí, že jeho pozměňovací návrh je potřeba přijmout z několika důvodů. „Jak jsem řekl na plénu Evropského parlamentu, biopaliva jen zdražila potraviny na celém světě a vytvořila mocné oligarchy,“ myslí si europoslanec za Svobodné. „Babiš si nejprve koupil politiky, aby mu zákonem zajistili odbyt pro řepkový olej. Pak si koupil televizní a rozhlasovou stanici a největší deník,“ upozorňuje na rizika Mach. „Nakonec si koupil voliče a stal se místopředsedou vlády, která nyní navrhuje další zvýhodnění pro biopaliva,“ řekl na jednání Evropského parlamentu. „Proto žádám europoslance, aby tento ostudný byznys ukončili!“ dodal.

Machův návrh neprošel, přesto má radost

„Pro můj návrh na snížení podílu řepkových biopaliv na 6 % hlasovalo 134 poslanců. To jsem ani nečekal!“ napsal Mach na svůj facebookový profil. „Proti bylo 536. I tak je snížení podílu biopaliv pěstovaných na polích z 10 na 7 procent pro Agrofert smutná zpráva,“ těší europoslance.

Přepis celého vystoupení Petra Macha ve Štrasburku

Podal jsem pozměňovací návrh, který má snížit podíl tradičních biopaliv na šest procent. Kdyby to jednací řád umožňoval, navrhl bych kompletní zrušení směrnice o biopalivech. Naši předchůdci vytvořili zrůdný systém, který vede ke zdražování potravin a k hladovění lidí v nejchudších zemích světa. Vytvořili jsme systém, ve kterém bohatne pár oligarchů. Například v ČR si jeden takový oligarcha, pan Babiš, nejprve koupil politiky, aby mu zajistili odbyt pro jeho řepkový olej. Pak si koupil televizní a rozhlasovou stanici. Koupil si největší deníky v zemi a nakonec si koupil voliče. A stal se místopředsedou vlády, která navrhuje další daňové úlevy pro biopaliva. Proto prosím podpořte pozměňovací návrh, který by alespoň snížil podíl tradičních biopaliv na šest procent.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner