Europoslanec SPD hlasoval proti finanční pomoci Česku. Jde o 32 miliard korun

Silná vlastenecká dvojka v Evropském parlamentu. Psychiatr Ivan David a generál Hynek Blaško (FB Hynka Blaška)

Silná vlastenecká dvojka v Evropském parlamentu. Psychiatr Ivan David a generál Hynek Blaško | FOTO: FB Hynka Blaška

Europoslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Ivan David hlasoval proti návrhu vyplatit členským státům Evropské unie 37 miliard eur jako pomoc v krizi, která nastala kvůli pandemii nového typu koronaviru. Odůvodnil to tím, že má jít o snahu získat pro Evropskou unii více pravomocí a chce je „rozdělovat, aby zvýšila svoji autoritu v naději, že tyto prostředky budou naivními občany vnímány jako dar z laskavosti“.

Nouzový fond ve výši 37 miliard eur (zhruba 990 miliard korun) na boj proti šíření koronaviru a zmírnění jeho ekonomických dopadů pomůže členským státům vyrovnat se s nastalou situací. Avšak ze zápisu o hlasování vyplývá, že Ivan David hlasoval proti. „Tohle je logika na úrovni poválečného komunistického odmítání Marshallova plánu,“ okomentoval pro deník FORUM 24 Davidovo rozhodnutí europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Každá země má možnost si pomoc vyžádat a víme, že nejpostiženější zemi Evropy Itálii nepomohla neschopná Evropská unie a jen málo její státy samostatně, ale pomohly země vystavené sankcím a ostrakizaci – Kuba, Ruská federace, Čína a kromě nich USA. (USA ovšem odvezly své zásoby roušek a dalšího materiálu ze svých vojenských základen v Itálii.),“ napsal David na svém facebookovém profilu.

Zástupce protiunijní strany přidal kritiku Evropské unie. „Předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se dnes ve svých projevech maximálně snažili zakrýt selhání Evropské unie v této pandemii. Hovořili o tom, jak myslí na trpící a jejich blízké, a chválili zdravotníky, prodavačky, popeláře… Snažili se nás dojmout, abychom jim na základě projevených emocí svěřili další díl rozhodovacích pravomocí a oslabili členské státy. Chtějí monopol na rozdělování našich peněz bez našeho vlivu,“ prohlásil David.

Česká republika by měla od Evropské unie získat v přepočtu více než 32 miliard korun. Europarlament zrychleně přijímal i další opatření, například nová pravidla pro leteckou dopravu, aby letadla kvůli uchování míst na letištích nemusela létat po Evropě prázdná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]