Europoslanec Staes: Babiš je toxický. Útočí na Evropskou unii a zároveň zneužívá její dotace

Bart Staes (Facebook Bart Staes)

Bart Staes | FOTO: Facebook Bart Staes

Belgický europoslanec Bart Staes je jedním z těch, kdo velmi ostře kritizují střet zájmů Andreje Babiše. Jako člen strany Zelených sleduje hlavně jeho chování v oblasti zemědělství, a to nejen co se týče peněz, ale nelíbí se mu ani chování Agrofertu vůči krajině. Staes ale upozorňuje i na nebezpečí, které skýtá Babišovo vlastnictví médií. V exkluzivním rozhovoru pro deník FORUM 24 hovořil o tom, jak se bude podle něj dále vyvíjet vyšetřování Babišova střetu zájmů Evropskou komisí.

Máte za to, že by Evropská unie měla zastavit dotace pro holding Agrofert, pokud se ukáže, že zde existuje střet zájmů?

Pokud se prokáže, že konflikt zájmů existuje, což se podle důkazů, které jsem viděl, zdá velmi pravděpodobné, měla by Evropská komise začít zpětně vymáhat zemědělské i další dotace, které byly Agrofertu vyplaceny. To jde za Českou republikou.

To, co by měli mocní po celém světě konečně pochopit, je to, že Evropská unie nebyla vytvořena, aby sloužila finančním zájmům několika šťastných a bohatých, ale aby sloužila všem svým občanům.

Je podle vás důležité najít cestu, jak změnit systém dotací, vzhledem k tomu, že je dostávají v takové výši tak velké firmy, jako je Agrofert?

Samozřejmě. Když se podíváme na zemědělské dotace – což je, jak víte, velká část rozpočtu Evropské unie – není to zase tak těžké. My Zelení jsme v roce 2014, během reformy společné zemědělské politiky, navrhovali omezení: zastropování dotací pro zemědělské firmy na 100 tisíc eur ročně. Asi vám nemusím říkat, že Agrofert přijímá dotací více. Je to strukturální problém, nejde o nějaké omezování vaší země, spočítali jsme, že některé velké holdingy mají z dotací i 300 tisíc eur ročně. Například ve Francii, což je velmi zemědělská země, dostalo 160 největších firem 123 milionů eur, tedy stejnou částku jako 100 tisíc nejmenších firem.

Když se podíváte na celou EU, je opravdu špatně, že 20 procent největších zemědělských firem dostává 80 procent dotací! To je zásadní strukturální problém společné zemědělské politiky. Těží z ní váš premiér Babiš i váš ministr zemědělství Toman. Český problém je horší v tom smyslu, že se týká politiků, kteří spolurozhodují o rozdělování dotací. Zelení chtějí, aby dotace podporovaly regionální a zdravé potraviny, aby malí farmáři mohli důstojně a s hrdostí dělat svoji práci a hlavně aby v nich měli podporu a mohli uspět na světovém trhu, zejména když hospodaří ekologicky. To mimochodem znamená, že jejich zemědělství neničí krajinu a naopak podporuje její rozmanitost, že pomáhá obnovovat půdu a co nejméně využívá chemické látky. A ty přitom Babišův Agrofert přímo produkuje. On reprezentuje toxicitu ve všech ohledech. Mohl bych mu říkat “Toxický Babiš”.

Můžete odhadnout, jaký bude verdikt Evropské komise? Co se momentálně děje?

Oficiálně musí Evropská komise odpovědět do šesti měsíců od doručení stížnosti, což znamená polovinu ledna 2019. Jsem si jistý, že komise termín dodrží. Různé složky EK vedou různá vyšetřování a jsem přesvědčen o tom, že k věci přistupují velmi zodpovědně. Rád bych ještě zdůraznil, že instituce v Bruselu rozhodně nedělají nic proti České republice nebo českému národu. Naopak. Účelem je bránit demokratické fungování, právo a dobrou vládu. Evropská unie není žádný bankomat pro mocné a bohaté.

Sledujete situaci v České republice? Jak hodnotíte to, že jsou zde média z velké části vlastněna politiky a oligarchy?

Ano, nedávno jsme sledovali konferenci organizovanou jinou frakcí zde v Bruselu. A to, co jsem slyšel, mě velice znepokojilo. Oligarchové by měli dát ruce pryč od médií a novinářské práce. Dobří novináři chtějí odkrývat pravdu, kontrolovat moc a bránit minority nebo ty, koho není tak dobře slyšet. Oligarchové ale chtějí výhody pouze pro sebe a pro své přátele. Když jsou kritizováni, začnou tvrdit vždycky totéž: Že nějaký nepřítel zvenčí chce zničit Čechy, jejich identitu, národ, kulturu, blablabla… To je stejně falešná písnička, jakou zpívá Orbán v Maďarsku, Salvini v Itálii, někteří politici v Británii, kteří ji dovedli k brexitu, písnička, kterou zpívají extrémně pravicoví politici po celé Evropě. Já vůbec netvrdím, že Evropská unie je ideální, musí se v mnohém zlepšovat, ale z jedné věci se mi dělá zle: Když vidím politiky, jako je Babiš, jak útočí na Evropskou unii, a zároveň ti samí bohatnou zneužíváním jejích dotací. To je pokrytectví daleko za hranicí toho, co mohu vydržet, i přesto, že už jsem politik poměrně dlouho.

Myslíte, že by se Evropská unie měla situací v České republice více zabývat?

Rozhodně! Kdyby se něco takového dělo v mé zemi, v Belgii, byl bych první, kdo by protestoval a žádal spravedlnost. Když vstoupíte do Evropské unie a přijmete její právní řád, není to proto, aby někdo poslouchal nějaké “bruselské elity”, ale proto, aby byly chráněny zájmy celé společnosti. Zákony musí platit pro všechny, ať už jste z Portugalska, Finska, Německa, Belgie nebo České republiky. Mám plné zuby Babiše a jeho přátel-oligarchů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]