Europoslanec Zdechovský: Babiš je jako premiér nemehlo. Česko je kvůli němu v izolaci

archiv TZ

Tomáš Zdechovský | FOTO: archiv TZ

Europoslanec Tomáš Zdechovský obhájil mandát a bude dalších pět let působit v Evropském parlamentu. Deníku FORUM 24 popsal, o co se bude snažit, jak by se měla změnit Evropská unie, ale i to, jak je na tom vlastně Česká republika pod vedením Andreje Babiše.

Byl jste podruhé zvolen do Evropského parlamentu. Jakou hlavní věc si v příštích pěti letech kladete za cíl?

Chci nastolit reformu Evropské unie. Chci změnit systém dotací, nechci už rozdávat peníze, ale půjčovat je. A chci, aby šly do veřejných statků a do fungování evropské spolupráce, protože žádná cedulka někde na zdi nebo na dálnici nepřesvědčí člověka k tomu, aby byl pro EU. Přesvědčí ho pouze její fungování a to, že Evropská unie dokáže v důležitých věcech být maximálně akční. To je směr, kterým chci jít.

I nadále budete ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP, kde chcete navázat na působení Ingeborg Gräßleové. V jakém smyslu?

Tvrdě a nekompromisně. Padni komu padni. Máme připraveno několik desítek podání k Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), spolupracujeme se specializovanými útvary policie po celé Evropě. Chceme nastolit systém efektivní kontroly. Rozhodně nejde o žádné šikanování či buzeraci, ale je nutné jít po případech, kde dochází k systematickému rozkrádání evropských peněz. To není jen Česká republika, podařilo se odhalit závažné případy na Slovensku, kde byl kvůli tomu zavřažděn novinář, týká se to Rumunska, Itálie, Pobaltí, Malty, Bulharska, Řecka… Chceme po těchto podvodech systematicky jít.

V České republice se v posledních týdnech poměrně zajímavě vyvíjí politická situace. Proběhla obrovská demonstrace na Letné. Jaký obrázek o nás mají vaši kolegové europoslanci?

Když se někde sejde 280 tisíc lidí na demonstraci, ukazuje to na něco, co ve společnosti nefunguje: Andrej Babiš i Česká republika se dostávají do izolace. Babiš není schopen v Evropské unii vůbec nic vyjednat, víceméně je většinou odstrčen, málokdo z hlavních lídrů s ním chce jednat. Z V4 je mnohem silnější partner Viktor Orbán. Je to politik, který Českou republiku odsunul na vedlejší kolej. Bohuslav Sobotka se snažil být konstruktivní a nyní jsme jen kritiky, kteří nic nenabízejí. To vidíme i na klesajícím vlivu Česka v hlavních institucích Evropské unie, což je Evropská rada. Kolik máme generálních ředitelů? Nula. Koukněte se, kolik jich mají Slováci, Rumuni či Bulhaři. Proč Babiš nic nevyjedná? Protože je totálně neschopný. To už by si lidé měli uvědomit. Máme premiéra, který řeší pouze svoje problémy, nikoli problémy této republiky. Jeho neschopnost se ukazuje i na prodlužování vládní krize. Kdyby byl schopný manažer, už to vyřešil před dvěma měsíci. Babiš je jako premiér nemehlo, ne žádný krizový manažer.

Zmínil jste možný odchod ČSSD z vlády. Hnutí ANO je stále v liberální frakci ALDE. Jak by v Evropě působilo, pokud by se vláda opírala o SPD?

Myslím, že tím by úplně skončil. ALDE (dnes Renew Europe, pozn. red.), které má plnou pusu kritiky, by se dostalo do pozice těch, kdo společně s Macronem rozkrádají a destabilizují Evropu. A to nechce žádná frakce.

V europarlamentu je po volbách více zástupců nacionalistických stran. Jak myslíte, že se to projeví na dalším fungování?

Myslím si, že se to projeví v tom, že spousta věcí bude obstruována a podrobena daleko větší kritice. Jestli si západní Evropa neuvědomí, že ekonomický blahobyt není jedinou věcí, kterou lidé chtějí, ale že na prvním místě je bezpečnost, povede to k prohlubování západu a východu. Osobně jsem velkým kritikem nezapojení těch „pravičáků“ do funkcí v Evropském parlamentu. Izolovaní komunisté take rostli, ale když dnes vládnou s Babišem a ČSSD? Jdou dolů. Protože je vidět, že lžou, kradou a tak dále. Evropa pořád nepochopila, že největší kritik může být také náš největší přítel, protože nás posouvá dál.

Co by se mělo dělat dál?

Evropa a její hlavní frakce by měly změnit své lídry. Vidíme to na sociálních demokratech. Pokud nebude v čele silná osobnost, strany se budou marginalizovat a nahradí je jiní. Je potřeba vrátit strany ke kořenům.

Jak hodnotíte kandidátku na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou?

Když mám být otevřený a diplomatický, řekl bych, že je na tuto funkci hodně nepřipravená. Od předsedy Evropské komise vyžadoval několik věcí: aby měl vizi, aby byl skvělý manažer a aby to byl člověk s tahem na bránu. U ní tyto vlastnosti bohužel nevidím. Její nominace byla překvapivá a ze dvou setkání, které jsem měl, a z jejích projevů, na mě působí dost slabě. Jakožto ministryně obrany paradoxně neakcentuje téma bezpečnosti a není schopná nám jej vysvětlit.

Měl být kandidátem Manfred Weber?

Manfred Weber měl vizi a za něco bojoval, něčím si prošel a je to politik, jehož názory známe.

Jaký dopad bude pro pozici naší země mít to, že nikdo z V4 nezískal žádnou důležitou funkci?

Je to odstavení V4 a celého východu na vedlejší kolej, to si můžeme říci na rovinu. Deal, který momentálně v EU je, se týká západních států: Francie, Španělska, Německa, Nizozemska, Dánska a Belgie. To je špatně a Evropské unii se to dříve nebo později vymstí. Ať je Maroš Šefčovič jakýkoli, jedná se o člověka s názorem. I když ho hodně lidí nemá rádo, deset let byl eurokomisařem. Měli jsme někoho takového nabídnout.

Má Česká republika někoho, koho by mohla nabídnout?

Kdybych byl premiérem, nenabízím jen lidi z KDU-ČSL, ale i z jiných stran. Zkušených harcovníků je spousta, jsou to bývalí ministři, vicepremiéři a tak dále.

V Lidových novinách napsal Babišův redaktor Martin Shabu, že se uvažuje o ministryni Janě Maláčové jako o eurokomisařce, která by nahradila Věru Jourovou. Co si o tom myslíte?

Značí to absenci silných osobností. Jana Maláčová potřebuje ještě hodně zrát a nemyslím si, že by byla vyzrálou ministryní práce a sociálních věcí. Pozice komisařky potřebuje určitou zkušenost. Poslední měsíc vidím, jak paní Maláčová vystupuje nervózně a hystericky. To, co jsem viděl ve sněmovně, ji diskvalifikuje. U Věry Jourové můžeme leccos kritizovat, není to výrazná osobnost, ale je pracovitá a má dobře našlápnuto na to, aby do budoucna v nějaké agendě věci posouval dopředu.

Může český eurokomisař dostat nějakou důležitou agendu, pokud je premiér trestně stíhán za dotační podvod a v takovémto střetu zájmů?

To bude velmi složité vyjednat. U paní Jourové může hrát pozitivní roli, že je žena. Když nejste muž, je to výhoda. Ale zásluhou našeho pana premiéra rozhodně paní Jourové nepřipadne nic. Z toho, co pozoruji, mám pocit, že ten ani nechápe, jak Evropský parlament a Evropská komise fungují. Víte, že Babiš je jediný premiér v historii České republiky, který si nikdy nepozval europoslance, aby s nimi konzultoval svoji vizi Evropské unie? On totiž žádnou nemá.

Doteď ani nevystoupil s českou vizí EU v europarlamentu. Je to problém?

Ano, většina zemí už má toto vystoupení za sebou, pan Babiš jej zrušil. Bohužel. Problém je, že poté dostaneme nějaké portfolio, které by normálně zůstalo eurokomisaři z menší země. Všichni si řeknou, že Česká republika se o Evropskou unii stejně příliš nezajímá.

Naposledy bych se vrátila k Lidovým novinám. Ty přinesly informaci o tom, že vaše stranická kolegyně Michaela Šojdrová napsala ostatním europoslancům e-mail, aby nevolili Ditu Charanzovou z hnutí ANO na post místopředsedkyně EP, a to kvůli osobě Andreje Babiše. Co si o tom myslíte?

Opravdu někdo vynáší soukromé e-maily? Takový člověk je u mě ubohý. Já jsem se k paní Šojdrové nepřipojil, ale každý poslanec má vlastní mandát a právo vyjadřovat názory. Dita Charanzová několikrát ukázala, že má svoji hlavu, a také se vždycky snažím Čechům pomáhat, aby získali funkce. Jsme slabí v Evropské komisi, tak je potřeba posilovat v Evropském parlamentu. V historii jsme neměli tolik koordinátorů, jako máme nyní. To si nikdo neuvědomuje. A dodejme, že je opravdu úsměvné, že ten článek přinesly Babišovy Lidovky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner