Europoslankyně Hohlmeierová: Neoprávněně vyplacené dotace musí být vráceny. Bez diskuze

Monika Hohlmeierová vedla misi EP do České republiky. (Evropská unie)

Monika Hohlmeierová vedla misi EP do České republiky. | FOTO: Evropská unie

Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu, europoslankyně Monika Hohlmeierová, se exkluzivně pro deník FORUM 24 vyjádřila k nadcházejícímu jednání Evropského parlamentu, které se ve středu bude týkat střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Hohlmeierová považuje za zásadní, aby z jednání vyplynulo, že budou dodržovány zákony a též budou vráceny veškeré neoprávněně vyplacené dotace. Dále podle ní musí být jasné, že žádný členský stát nesmí tolerovat střet zájmů. A nakonec podle ní bude nutné shodnout se na úpravě pravidel tak, aby dotace v EU byly rozdělovány spravedlivě a netěžili z nich jen oligarchové.

Maria Noichlová (Evropská unie)

„V případě zjevného porušení pravidel EU musí být peníze vyplacené neoprávněným, nebo dokonce podvodným příjemcům vráceny v plné výši. Peníze EU jsou peníze daňových poplatníků, takže musíme zaručit, že jsou utraceny správně a účelně. A to bez diskuze. Nemůžeme akceptovat, že podvodníci podvádějí EU a nechávají běžné občany zaplatit,“ řekla deníku FORUM 24 Hohlmeierová.

Europoslankyně zdůraznila, že v otázce konfliktu zájmů jsou premiéři a členové vlád členských států ve speciálním postavení, které od nich vyžaduje maximální transparentnost. „Je jasné a nesporné, že ten, kdo těží z politického rozhodnutí, nemůže být tím, kdo má tato rozhodnutí činit. Princip oddělení pravomocí je základním demokratickým principem a životně důležitým základem pro kontroly a vyváženost, aby se zabránilo kumulaci hospodářské a politické moci na jedné straně,“ uvedla.

Podle Hohlmeierové je nutné, aby byla vytvořena jednotná norma pro celou Evropskou unii. „Proto je nutné hovořit o problému střetu zájmů, který zjistili auditoři Evropské komise u pana Babiše jako předsedy vlády České republiky a konečného vlastníka holdingu Agrofert,“ vysvětlila.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V souvislosti se změnou pravidel Hohlmeierová zmínila, že je nepřijatelné, aby nadále jedna firma získávala tak velké dotace, že tím narušuje postavení ostatních příjemců finančních prostředků EU. „Také zde musíme vytvořit právní předpisy, které zajistí, aby rozdělování dotací a grantů EU bylo co nejspravedlivější. To znamená, že musíme reformovat dosavadní pravidla, ale může to vyžadovat i nové právní předpisy. Prostředky EU by se měly dostat k těm, kteří je nejvíce potřebují, a základní myšlenkou je, že velká většina občanů EU by z nich měla mít prospěch – ne jen malá skupina oligarchů!“ myslí si šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Střet zájmů Andreje Babiše je podle Hohlmeierové zásadním tématem, které si zaslouží pozornosti veřejnosti, a tudíž i debatu na plenárním zasedání europarlamentu. Celá věc by měla vést k širší diskuzi o Víceletém finančním rámci pro roky 2021-2027. „Musíme garantovat férové rozdělování evropských dotací,“ uzavírá německá europoslankyně.

Bod o Babišovi, o kterém jako první informoval deník FORUM 24, se nazývá „Obnovení trestního stíhání předsedy vlády České republiky v souvislosti se zneužitím finančních prostředků EU a potenciálními střety zájmů“ a projednávat se bude ve středu v 15:00. V únoru proběhne hlasování o usnesení a bude následovat vyslání kontrolní mise europoslanců, kteří pojedou do České republiky zkoumat způsob, jakým jsou zde čerpány evropské dotace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články