Nizozemská europoslankyně Lara Woltersová byla jakožto zástupkyně sociálních demokratů z Evropského parlamentu na kontrolní misi v České republice. Deníku FORUM 24 v rozhovoru popsala, co ji nejvíce překvapilo. Zmínila se ale také o chování premiéra Andreje Babiše k europoslancům nebo o rezoluci, kterou by měl o střetu zájmů českého předsedy vlády v červnu schvalovat Evropský parlament.
Jste spokojena se zprávou z kontrolní mise, kterou se nedávno zabýval Výbor pro rozpočtovou kontrolu?
Jsem spokojená. Myslím, že zpráva jasně odráží naši práci v České republice a obsahuje několik velmi silných doporučení.
Jaké jsou vaše pocity z mise do České republiky? Zjistila jste vy osobně něco nového a třeba překvapivého?
Během kontrolní mise jsem hovořila se zástupci vlády, s nevládními organizacemi i s novináři. Také jsme oslovili odborníky, s nimiž jsme probírali, i když neformálně, pozadí některých věcí a problémů. Domnívám se, že mnohé z těchto schůzek potvrdily obraz, který vyplynul z toho, co víme o vyšetřování Evropské komise – tedy že pan Babiš je ve střetu zájmů. A také mi umožnily lépe porozumět tomu, jak pan Babiš získal pozici, kterou dnes zastává.
Během setkání Výboru pro rozpočtovou kontrolu jste hovořila o panu Babišovi a jeho vlivu na česká média. Co si myslíte o této situaci?
Myslím, že je poněkud nešťastné, že tak velká část českého mediálního prostředí je v rukou několika bohatých lidí, včetně pana Babiše. Myslím si, že nezávislí novináři v České republice si zaslouží veškerou podporu, kterou mohou získat, a to i ze strany Evropské unie.
V roce 2017 proběhlo v europarlamentu jednání o svobodě médií v Česku. Myslíte si, že by se něco podobného mohlo opakovat?
Jsem pro jakoukoli iniciativu, která upozorní na situaci nezávislých (investigativních) novinářů v České republice a bude se snažit posílit jejich postavení.
Někteří z vašich kolegů tvrdí, že vidí podobnosti mezi panem Babišem a panem Orbánem. Jaký je váš názor?
Myslím si, že největší podobností, a to je také podobnost související s naší kontrolní misí a jejími výstupy, je skutečnost, že oba natahují rozpočtová pravidla EU na samu hranici tak, jak se to hodí jejich finančním zájmům.
Pan Babiš během mise urazil její členy. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli uvedl, že toto chování je nepřijatelné. Jaké by měly být další kroky?
Usnesení, které budeme schvalovat, se jasně staví proti chování pana Babiše, které bylo nejen hrubé, ale také ohrožovalo bezpečnost členů delegace. Některým bylo dokonce vyhrožováno smrtí. Myslím, že bychom to měli brát velmi vážně, ale také si myslím, že bychom věc měli oddělovat od obvinění proti panu Babišovi.
Očekáváte nějaké kroky od členů frakce Renew Europe, kam patří hnutí ANO Andreje Babiše?
Úzce spolupracujeme se členy Renew Europe, a oni se k usnesení připojili. Stejně jako zpráva o misi, i usnesení konstatuje, že Babiš nemůže zůstat ve své funkci, pokud nebude střet zájmů vyřešen. Očekávám tedy, že skupina Renew Europe, pokud i Evropská komise potvrdí střet zájmů, požádá Babiše, aby odstoupil, nebo plně vyřešil situaci.
Stále probíhá druhý auditní proces týkající se Babišova střetu zájmů a českým občanům už to připadá jako nekonečný příběh. Myslíte si, že by měly být provedeny nějaké změny v procesech souvisejících s vyšetřováním střetu zájmů v členských státech?
Myslím, že tyto procesy by měly být důkladné a měly by nabídnout šanci na obhajobu. Chápu však, že v tomto konkrétním případě byl proces příliš pomalý, a zeptám se Evropské komise, jaké ponaučení si z toho vezme.