Evakuace Rusů z Číny: v letadle místo toalety kbelík ve stanu

Letecká evakuace na ruský způsob. (anews.com)

Letecká evakuace na ruský způsob. | FOTO: anews.com

Rusové, kteří byli evakuováni z Číny do léčebného a rehabilitačního centra „Gradostroitěl“ 28 kilometrů od Ťumeně líčí na sociálních sítích své dojmy z evakuace. Spíše to vypadalo jako transport zvěře.

Pro Rusy poslala vláda Ruské federace do Wu-chanu postiženého koronavirem dvě vojenská letadla. Do prvního se vešlo 80 lidí a do druhého dalších 64.

„Naše letadlo nebylo civilní, ale vojenské. A jaké vojenské letadlo? Stroj určený pro vojenské operace. Vedle sebe natěsno čtyři řady sedadel. V této pozici jsme strávili 13 hodin (tankování v Ulan-Ude trvalo dvě hodiny a pak let do Ťumeně trvající pět hodin),“ uvedla Viktoria Makovcova na Instagramu.

„Myslela jsem, že budeme jako parašutisté sedět na bocích připoutaní bezpečnostními pásy a s padáky. A my jsme seděli v jako v tramvaji na železných lavicích a bez pásů,“ líčila Anna Konjakina.

„Během letu jsme byli krmeni armádní stravou, jejíž trvanlivost měla vypršet za několik dní. A také jsme měli improvizovanou toaletu. Jak vypadala? Byl to obyčejný kbelík, bez proplachování a ve stanu. A plnil se ve stoje. To skutečně nebyl pohled pro slabé nervy. Snažila jsem se tam nechodit, jak to jen bylo možné. Poprvé jsem měla dost emocí na dlouhou dobu,“ vykládala o poměrech v letadle Viktoria.

anews.com

A tohle jsou „letecké“ toalety. Kbelík je ve stanu.

Ruska Olga Bredichina se nechala pro Komsomolskou pravdu slyšet, že jít na toaletu v letadle bylo „atrakcí pro muže“. Stany byly velmi nízké a muži zase vysocí, tak se tam nemohli dost dobře vejít.

„Vezli nás jako brambory. Letěli jsme 12 hodin na lavičkách, bez normální toalety. Vyložili nás při doplnění paliva v Ulan-Ude a nepřipravili ani horký čaj a jídlo. Ve stanech byl studený čaj a koláče se zmrzlou náplní,“ postěžovala si zas žena jménem Marina.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Během letu bylo velmi chladno a po příletu nedovolili lidem dlouho vylézt z letadla. Když si stěžovali, že je jim zima, dostali nějaké deky, do kterých se zabalili.

Nakonec to je lepší aspoň v sanatoriu, kam je nakonec dovezli. Sebrali jim veškeré oblečení a pasy, ale ubytovali je. Lidé v karanténě jsou na pokojích po dvou nebo po třech, mají tam televizor, ledničku, rychlovarnou konvici, ovoce, sušenky, sladkosti a vodu. Pokoj ovšem nesmí opustit. Pokud by to udělali a někdo je nachytal, přidali by jim 14 dní karantény navíc.

(Zdroj: anews.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články