Evidence tržeb asi zruší zahrádkářský veletrh. EET mě uráží a ponižuje, říká podnikatelka

Trhy, ilustrační foto (čtk)

Trhy, ilustrační foto | FOTO: čtk

Reálné dopady elektronické evidence tržeb Andreje Babiše postupně poznávají lidé v celé republice. Končí hospody i malé krámky. Komplikace však mají i organizátoři výstav a veletrhů. Těžko shánějí prodejce. Čerstvá zpráva dorazila z Havlíčkova Brodu. Zřejmě tu skončí zahrádkářský veletrh s dvacetiletou historií. Prodejců výrazně ubylo, ti, kteří přijeli, se s EET trápí.

„Mám baterii, kalkulačku s aktivací, systém za devět tisíc. Zdržuje mě to, každou chvíli se to zablokuje, zdržuje to zákazníky. Už teď vám říkám, že s prodejem končím a nechám se zaměstnat. Obchody nejdou, zákazníci nakupují málo, ale stát po nás chce daně. Každou chvíli máme kontroly. Přitom u nás v Brně je jeden supermarket vedle druhého, peníze odtud tečou do ciziny a nikomu to nevadí. Ale já musím mít elektronickou evidenci, přestože jsem daně vždycky platila, ponižuje mě to a uráží,“ popsala Deníku Jana Klementová.

Na výstavu Zahrada se do Havlíčkova Brodu posledních dvacet let sjíždělo okolo 200 prodejců. Letos jich přijelo 125. Naprostá většina těch, kteří nedorazili, uvedla jako důvod neúčasti EET.  „Ta se nevztahuje na prodejce květin a sazeniček, pokud nabízejí jen vlastní produkci. Příští rok ale budou muset mít EET všichni, i prodejci občerstvení, takže si neumím představit, jak to bude vypadat. Je možné, že budeme muset příští rok výstavu Zahrada zrušit,“ řekla pro místní Deník Jana Koubková z pořádající společnosti.

Veletrh Zahrada v Havlíčkově Brodu rozhodně není sám s podobným problémem. Například nejstarší pěstitelská výstava v zemi Flora Olomouc kvůli EET přišla o desítky prodejců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]