Evoluce konspiračního bludu: Na Kongres útočila Antifa!

youtube/BBC

Útok protrumpovských demonstrantů na Kapitol. | FOTO: youtube/BBC

Po Internetu „jede“ vlna upozornění na nově česky otitulkovaný „důkaz“, že ve skutečnosti se všichni spikli proti Trumpovi. A že ten útok na Kongres, který sice Trump předtím na sítích výrazně „přihřál“, ve skutečnosti zorganizovala ultralevicová Antifa, aby Trumpa kompromitovala. Během necelého týdne video shlédlo skoro 25 tisíc diváků, česky mluvících diváků. Aktivně si nové obsahy vyhledávají v rámci dané skupiny spíše zvídavější jedinci, kteří obsah tlumočí dále cca šesti lidem – to jsme se učili ve škole. Tak si to vynásobte! Proto jsem zdokumentoval evoluci české verze této dezinformační vlny slovem, ale hlavně obrazem.

Youtube kanál Epoch Times ČR má 5560 tisíc odběratelů. Tam se před týdnem, 13. ledna, objevilo nové video s českými titulky. K němu psaný text děl: „Během protestů u budovy Kapitolu 6. ledna byla mezi pěti zabitými lidmi také veteránka Air Force Ashli Babbittová. Chování několika jednotlivců zapojených do násilností však naznačuje, že agitátoři vystupovali koordinovaným způsobem. Joshua Phillipp hovořil v rámci pořadu Crossroads s Masako Ganahou, nezávislou japonskou novinářkou, aby zjistil více informací.“  Již má 23 567 zhlédnutí, 128 komentářů a 772 lajků. Za týden.

Skromný chlapec

Je hezké, když o sobě někdo nepochybuje. Dle nálezů pánů Dunninga a Krugera to bude nejspíš úplný hlupák, ti vždy vše a o všem vědí. Cituji z profilu reportéra na LinkedInn, který si buď psal sám, nebo ho alespoň schválil: „Joshua Philipp je oceňovaným investigativním reportérem The Epoch Times. Specializuje se na analýzu politiky, kybernetické bezpečnosti a obrany. Je uznávaným odborníkem na neomezenou válku, asymetrickou hybridní válku, podvracení a historické pohledy na dnešní problémy. Jeho více než 10 let výzkumu a vyšetřování Čínské komunistické strany, podvracení a souvisejících témat mu dává jedinečný pohled na globální hrozby a politické prostředí.“

Jeho tématy bývají čínští hackeři. Philipp může vysvětlit strukturu těchto hackerských skupin, jak fungují a jak se jejich akce řídí čínskou státní politikou. Dalším jeho tématem je hybridní a neomezená válka. Mezi moderní formy války patří dezinformace, kulturní válka, drogová válka, psychologická válka, ekonomická válka a mnoho dalších. Philipp může vysvětlit, který z těchto válečných konceptů jak funguje a jak je provádějí různí aktéři zejména z Číny. Sleduje různé národní státy a politická hnutí pracují na transformaci společností prostřednictvím podvracení, které zahrnuje infiltraci klíčových institucí, metody rozkladu základů společnosti a metody destabilizace společnosti. Philipp může vysvětlit toto téma z historických i současných perspektiv. Philipp analyzuje i zprávy o Čínské komunistické straně, lidských právech, špionážních operacích, zločineckých sítích a dalších tématech. Je schopen hovořit i o celé řadě dalších témat.

Oceňovaný mezinárodně proslulý reportér má o šest tisíc sledujících víc než já, což znamená, že Joshuu vzhledem k celkovému počtu obyvatel USA nezná prakticky nikdo. Ale je to škoda, je fešák. A navíc – přináší zcela skandální, překvapivé a hlavně věrohodné odhalení pozadí útoku na Kapitol. Zpovídá „odbornici“, která koukala na video a na základě toho si něco myslí. Přestože z paranoidně-manipulativních výroků jak pana reportéra samotného, tak jím zpovídané expertky čiší hloupá lež až na sto honů, hoax se za pouhý týden v Česku velmi solidně rozjel. A diváci přibývají.

To video opatřené českými titulky nese hrdý název „Analýza videa s Ashli Babbitovou naznačuje, že šlo o koordinovanou akci. Interview s M. Ganahou“. Analýza Joshuova videa zase dává dobrou představu o vývoji a anatomii dezinformace.

Sekvence bází hoaxu

A přináší velmi zajímavou analýzu ohledně zastřelení Ashli Babbitové,“ pokračuje Joshua. A předává slovo Masako. To je paní Nikdo – „nějaká aktivistka“, prostě nějaká paní, co nebyla demonstraci, která vyvrcholila útokem na Kapitol.

A viděla jsem jedno video, které mělo asi 44 minut, natočil ho Jackson X (Jayden X). takže jsem měla dva různé úhly pohledu. Takže jsem viděla, kdo co dělá. Novinář Andy Ngo toho člověka identifikoval jako člena Antify. Každý se díval jen na to, co se stalo kolem té paní. Ale já jsem sledovala lidi kolem ní. A viděla jsem dva muže, kteří vedli ten dav. Jeden z nich se dostal před lidi a stál čelem k policii nebo ostraze.

Ale ve skutečnosti si myslím, že se snažil všechny naštvat. Aby lidé začali útočit. To byl můj dojem. Muž, který měl na sobě žlutou vlajku, mu dal černou helmu.

Nevím, jestli patřili k sobě, nebo ne, ale ti dva spolu ve skutečnosti při té akci evidentně komunikují. Potom do toho okna vylezla ta paní a byla zastřelena. A kamera pak zachycuje tu ženu, ale já jsem sledovala ty dva muže. Ten se žlutou vlajkou se vrátil do davu a ten druhý, který rozbíjel okno, šel dolů, kde byla policie. A já ho sledovala. Nikam neutekl. Zůstal tam dole a měl u sebe batoh. Byl šedý a vzadu černý. Viděla jsem, že je to jeho batoh, díky té barvě. Viděla jsem ho, jak otvírá ten batoh a nasazuje si čepici nebo košili  (čepice se dává na hlavu, košile na tělo – pokud to nerozlišila, tak nelze brát informaci za věrohodnou).

Změnil si vzhled, podle mě kvůli tomu, aby tam mohl zůstat, aniž by ho chytili. A když jsem to viděla, řekla jsem si, že tohle není podporovatel Trumpa. (Trumpovi podporovatelé zřejmě nenosí batohy, a zásadně nenosí čepice nebo košile.) Protože on vedl dav a komunikoval s tím druhým mužem, a měnil si vzhled. Snažil se vyhecovat lidi, aby šli dále dovnitř budovy. Aby vznikla konfrontace mezi Trumpovými fanoušky a policií. Proč by Trumpův fanoušek tohle dělal? Mám záběry ještě z jedné kamery.

Takže jsem viděla, kdo pořídil to předchozí video, a viděla jsem mu do obličeje. A z toho videa Andy Ngo vypozoroval, že ten člověk, pořídil to video, aby o akci podával zprávy. Paní je bystrá – poznala, že když si někdo něco natáčí, tak chce mít v dnešní informatické společnosti zprávu. To tak bývá – a nejčastěji tu zprávu dává na Internet. Důkazem spiknutí pro Masako je, že si pán demonstraci natáčel.

Právě jí někdo střelil a byl tam nějaký medik. Lidí se jí snažili pomoci, Policie říkala, že ji můžeme zachránit. Takže jak mohl vědět, že je mrtvá? (Jak by ale to, že je žena mrtvá, mohl vědět spiklenec z Antify, když to na ní nebylo vidět? To paní Masako nevysvětlí.)

protože Antifa, nebo lidé kolem ní, rádi říkají: „Přestaňte financovat policii.“ Ale příznivci Trumpa říkají: „Podpořte policii.“ Mohli příznivce Trumpa znechutit, aby se na policii naštvali. A tak volal: „Je mrtvá, je mrtvá!“ A pak začal chodit všude možně a říkat lidem, že je mrtvá, aby se lidé rozzlobili na policisty.

A z toho videa jsem viděla, že tam jsou dva hráči. Oblečení jako příznivci Trumpa, a pak tam byl ten chlapík z Antify , který o všem reportoval, protože byl jedním ze svědků. Až se nakonec dostal až do CNN, kde říkal, že je svědek a že viděl,

„Zdálo se mi to velmi podezřelé“, říká moderátor, a najednou si vzpomene, že on sám byl u Kongresu vlastně taky!

„Mluvil jsem s lidmi. On vyšel ven a křičel na celou ulici: „Zastřelili ji! Zastřelili ji!“ A celou tu dobu takhle agitoval! Jak to moderátor dořekl, najednou byl střih na video z blízkosti Kongresu po incidentu. A hovořil demonstrant:

Z druhé strany skla, a my jsme ještě ani nenarušili ten jejich prostor! (demonstrant lže, aktivistku – jak je vidět na oficiálně zveřejněných záběrech i jak výše říká i sama Masako – zastřelili v momentě, kdy rozbitým dveřním oknem prolézala do policií hájeného prostoru v Kongresu. Komentátor navazuje.)

jak ji dělá Antifa. Vše se sbíhá k marxistické taktice, taktice rozdělování, kterou nazvali dialektický materialismus. Cílem je rozdělit lidi, a pak pomocí toho, čemu říkají agitační propaganda, lidi rozzuřit a poštvat proti sobě navzájem. Moderátor vše přisoudil marxistům, a aktivistka naváže u konspirativců standardním zpochybněním svého předchozího výroku:

Věci nejsou černobílé. Ale jasně jsem viděla, že ti, kdo ten dav vedli a hecovali lidi, nebyli příznivci Trumpa. Myslím, že měli plán, a sehráli to dobře. Myslím, že ta videa nebude moc lidí analyzovat. Nebo se vůbec k těm skutečným videím nedostanou. Protože sociální média ta videa zakážou, takže jsem měla štěstí, že jsem se k nim dostala. A pak, byli tam ti opravdoví agenti provokatéři. A pak jeden z těch lidí, kteří agitovali, se stane svědkem a objeví se v mainstreamových médiích. A poté ta média bez jakékoliv analýzy prostě říkají to, co jim řeknou oni. To je u konspirativců normální, že disponují důkazy, která oficiální média stáhla či zakázala. Ovšem vzhledem k tomu, že je ta hlavní média stáhla, tak je nemůžou ukázat.

Světu chybí pravda

Jsem staromódní a nakonec budu citovat ne sociální, ale klasické médium – časopis Rolling Stone. Aktivista Jayden X , vlastním jménem John Sullivan, je podle listu multiinstrumentální antidemonstrant a sportovec ve výslužbě. Je mu šestadvacet, je z Utahu, a býval rychlobruslařem. Není fanouškem institucionální politiky. Z jeho výroků:  „Nikdy jsem nevolil, protože nevěřím v systém dvou stran.“

Angažuje se v pouličních protestech, které následovaly po zabití George Floyda. Založil aktivistickou skupinu Insurgence USA, která bojuje za rasovou spravedlnost. Bojuje proti ní – je obviněn ze „vzpoury a kriminality, které vyplynuly z protestů BLM v červnu minulého roku v Prově v Utahu“. A samozřejmě tvrdí, že na něj útočí ultrapravice, kterou nazývá termínem „chudáci“.

V jednom místě v jeho vlastním videu z Kongresu je však slyšet jeho křik:  „Je to zkurvená revoluce, pojďme na to.“ Dále na videu je slyšet, jak tvrdí, že má nůž, který by mohl být užitečný při otevírání zamčených dveří. Sám říká: „V žádném případě neříkám, že jsem Antifa. Ale určitě věřím, že Black Lives Matter.“ Sullivan nyní říká, že v Kongresu neměl skutečný nůž. Vysvětluje, že je vlastně novinář a dokumentuje: „Musel jsem se s těmi lidmi (míněni protrumpovci)  spojit a vybudovat si jejich důvěru v krátkém čase, který jsem tam měl, abych se dostal tam, kam potřebuji.“ John Sullivan byl podle ministerstva spravedlnosti USA 14. ledna zatčen a za útok na Kapitol obviněn. Není Antifa, není novinář a nebyl na demonstraci pracovně.

A jak si představuje akce Black Lives Matter? V médiích v Utahu píšou, že při tehdejších násilnostech pan aktivista kopal do aut, organizoval blokády křižovatek a napadal řidiče aut.

Aktivista X je prostě rváč a výtržník, nemá s Antifou nic společného, a kdykoliv se kdekoliv koná nějaká výtržnost, aktivně se jí účastní. A přitom to točí na mobil.

Rezonance…

Bez ohledu na to, že video je jeden velký slabomyslný hoax, už přímo pod ním se (samozřejmě anonymně) rozjíždějí konspirativci:

Anton Draco:  Z prvního videa bylo jasně vidět, že ji zastřelil civil ne policista, také bylo zřetelně vidět, že ji zastřelil, či-li zavraždil přes zavřené dveře, měl by být souzen za vraždu. Jinak  žádný strach. Qnon si to vyřeší a už na tom pracuje.

Elena Pfiladel: Žijeme v impériu lží, kde lež se šíří rychleji než pravda, ale nakonec vyjde na světlo. Děkuji za video.

-dejwo- : Hnusný Divadlo, Trapně Sehraný A Trapnějic Sežrány. Nechápu Že Si Myslí Že Jsme Tak Blbí. M. Stream Média Který Ovládaj. HNUS. Nejsem Trumpovec Ale Ti Druzí – Hrozná Špína. Kdo To Viděl Na Ostro, Viděl Divadlo. Já Jo! Aj Za Cenu Života? Cnn🤮. FašistDemokraci. Za Správnou Cenu Jde Koupit Kdokoli. SÁM AUTORITY MOC NEUZNÁVÁVAM.,Ale Nikomu Než Sobě Neublížuji. Mocný ŠPÍNY KOPOU, Všema PROSTŘEDKAMA. Držte Se Lidi.

A nesmysly z diskusního pořadu už jedou po hladině Internetu jako kola po vodě, když hodíte do rybníka kámen:

Ale některé subjekty, které ten hoax, že Kongres napadla Antifa, a ne protrumpovská ultrapravicová slabomyslná lůza, hrají fér. Když se podíváte, jakou doporučují literaturu, je jasno. Takže doufám, že naše české konspirativce oceňuje i sám soudruh Putin, jehož zájmy tím šířením dezinformací destabilizujících naši společnost uspokojivě hájí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmed[email protected]

Revue Forum Banner