Již na základní škole se děti učí, že na naší planetě existuje sedm kontinentů. Vědci však nyní přicházejí s kontroverzní studií, podle níž je ve skutečnosti kontinentů pouze šest, jelikož rozpad evropského a severoamerického kontinentu prý nadále pokračuje. Budou se tedy přepisovat učebnice zeměpisu?
Vědci z University of Derby přišli v těchto dnech se zajímavou studií, na jejímž základě tvrdí, že Evropa a Severní Amerika se jako kontinenty nadále rozpadají a nemůžeme tedy mluvit o dvou rozdílných kontinentech. „Objev naznačuje, že Severní Amerika a euroasijské tektonické desky se ve skutečnosti ještě nerozpadly, jak se tradičně předpokládá. Ve skutečnosti se stále natahují a jsou v procesu rozpadu,“ vysvětluje pro deník Daily Mail autor studie Jordan Phethean.
Nová studie se zaměřila především na vznik Islandu, jehož poloha se nachází mezi Grónským mořem a severním Atlantským oceánem. Podle výzkumníků se doposud všeobecně věřilo, že Island vznikl asi před 60 miliony let, když středoatlantický hřbet (hranice mezi severoamerickou a euroasijskou tektonickou deskou) začal ustupovat a vytvořil horký plášť, jenž se následně zformoval do sopečného ostrova.
Podle webu Earth.com však vědci nyní analýzou pohybu tektonických desek v Africe naznačují, že na Islandu jsou dohledatelné kusy ztracených a ponořených fragmentů z evropského i severoamerického kontinentu. „Studiem vývoje trhlin ve vulkanické oblasti Afra v Africe jsme při porovnání s Islandem schopni vidět, že tyto dvě oblasti se vyvíjejí velmi podobným způsobem,“ říká Phethean.
Mají-li vědci pravdu, znamenalo by to, že rozpad evropského a severoamerického kontinentu nadále pokračuje. Evropa a Severní Amerika by pak z vědeckého hlediska mohly být klasifikovány jako jeden kontinent.
Vědci se nyní chystají prozkoumat vulkanické horniny na Islandu, aby získali konkrétnější důkazy o starověké kontinentální kůře.