
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: TASR / Profimedia
FOTO: TASR / Profimedia

V Evropě bude třeba hovořit o reformě politického systému založeného na svobodných demokratických volbách, prohlásil slovenský premiér Robert Fico během návštěvy Uzbekistánu. Cesta, kterou si vybrala právě tato země nebo Vietnam a Čína, je podle něj mimořádně ekonomicky efektivní a země s vládami složenými z mnoha politických stran nejsou oproti nim v delším horizontu konkurenceschopné. Slovensku by podle ministerského předsedy prospělo snížení počtu politických stran.
„Budeme muset v Evropě hovořit o reformě našeho politického systému, který je založen na svobodných volbách – abychom byli konkurenceschopní. Protože cesta, kterou se vydal Uzbekistán, Vietnam nebo Čína, to je cesta mimořádně ekonomicky efektivní. A my budeme mít za chvíli problém konkurovat těmto zemím,“ řekl předseda vlády.
„Když máte 100 politických stran, nemůžete konkurovat. Když máte vládu, která je sestavena ze čtyř politických subjektů, nemůžete konkurovat,“ řekl Fico podle agentury TASR. „Toto je prostě země, která je postavena na silném, moudrém a vzdělaném prezidentovi. Já mluvím o demokraticky svobodných parlamentních volbách na Slovensku a o změně systému v tom, že je třeba snížit počet politických stran,“ vysvětlil na příkladu Uzbekistánu.
„Já pouze varuji, že pokud budeme nadále zahleděni do sebe v Evropě a budeme mít pocit, že my jsme ti, kteří mají rozdávat rozum a poučovat, tak najednou zjistíme, že jsme na chvostu. Čili já volám po změně politického systému, aby byl efektivnější,“ řekl slovenský premiér.
Slovenského premiéra v Uzbekistánu doprovázela ministryně hospodářství Denisa Saková, ministr zemědělství Richard Takáč a delegace podnikatelů, včetně zástupců slovenských zbrojovek. Fico během cesty jednal přímo s prezidentem Šavkatem Mirzijojevem.
Mirzijojev se v Uzbekistánu dostal k moci po smrti autoritářského vládce Islama Karimova v roce 2016. Postupně otevírá zemi světu a podle dřívějších informací agentur zmírnil drakonická opatření svého předchůdce, která z Uzbekistánu učinila jednu z nejrepresivnějších zemí v regionu. Stejně jako Karimov má ale prakticky neomezenou moc a podle aktivistů jsou v zemi nadále porušována lidská práva.
Fico o změně politického systému mluvil už loni v listopadu. Tehdy ve vysílání STVR mimo jiné řekl, že počet politických stran v parlamentu by se měl snížit, a to buď zpřísněním výše hranice minimálního percentuálního zisku pro vstup do slovenské Národní rady z 5 procent na 7, nebo zvýšením volební kauce na půl milionu eur. Aktuálně musí každá strana při předložení kandidátky zaplatit poplatek 17 tisíc eur.
„Tento politický systém, který má 100 stran, tady je potřeba opravdu udělat nějaké zásahy do politického systému,“ řekl tehdy premiér s tím, že stávající politický systém podle něj zemi škodí.
Současně slovenský parlament projednává změny v ústavě, které se částečně týkají i volebního systému v zemi. Poslanci za vládní stranu Hlas totiž k novele předložili pozměňovací návrh, kterým chtějí z ústavy vypustit, že Slovensko tvoří pro parlamentní volby jeden volební obvod. Strana zároveň mluví o tom, že chce otevřít debatu o reformě složení parlamentu, například by se podle ní mohl snížit počet poslanců.