Evropa přitvrzuje, omikron se valí jako tsunami. U nás vláda zatím váhá

Vyvrcholení silvestrovských oslav 31. prosince v centru Prahy. Na snímku Václavské náměstí (ČTK)

Vyvrcholení silvestrovských oslav 31. prosince v centru Prahy. Na snímku Václavské náměstí | FOTO: ČTK

Omikron je třikrát infekčnější než delta. V Británii přibývá devadesát tisíc nakažených denně. Kvůli tomu bijí na poplach ve Francii a Německu. A například Holandsko, i přes aktuálně klesající počet nakažených, zpřísnilo poměrně tvrdě.

Tamní domácnosti mohou přijmout pouze dva hosty starší třinácti let, na Štědrý den, Boží hod, na Silvestra a Nový rok maximálně čtyři. Česká vláda zatím váhá, přestože ji k větší agilitě už veřejně vyzývají hejtmani problémových krajů. Například hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek v ČT uvedl, že ačkoliv počty nakažených denně klesají, počty vážně nemocných nikoliv a jednotky intenzivní péče jsou i nadále na hraně únosnosti.

()

Podle vyjádření řady epidemiologů nevíme, jak přesně se omikron bude chovat. I když první zprávy jsou takové, že průběh onemocnění je lehký. Další problém vidí v tom, že během svátků se obecně méně testuje a trasuje a zároveň se lidé hojně navštěvují, takže v lednu bychom mohli být překvapeni obrovským nárůstem. Protože v posledním týdnu roku kvůli prázdninám a dovoleným dochází k tzv. datovému blackoutu.

Navíc, pořád není jasno, jak na Silvestra. Vláda na úvod svého mandátu sdělila, že nehodlá prodloužit nouzový stav, ministr zdravotnictví se nechal slyšet, že nežijeme v době Ústředního výboru KSČ, tak nechce nic nařizovat. Premiér Fiala při uvádění ministrů do úřadu řekl, že se chce spolehnout na zodpovědnost lidí.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

To ale neberou podnikatelé v gastronomii, protože ad a) pokud vláda přijme nějaká opatření, pak by to měla říct s dostatečným předstihem, ad b) pokud vláda nehodlá prodloužit nouzový stav a pouze vybízí restaurace a bary, aby silvestrovské oslavy nepořádaly, tak to pro ně znamená, že nedostanou kompenzaci. Takže, ti budou hodně váhat, zda podniky otevřít či nechat zavřené.

Být to desátého října, například, asi by nad tím všichni mávli rukou a v obavě z omikronu by zodpovědně nikdo nikam nechodil a bary a restaurace by nechaly zavřeno. Jenže, ono jde o poslední den v roce, a pokud se k tomu vláda nepostaví rázně jako vlády jiných evropských států, jakoby by nepřímo říkala, že zase až takové nebezpečí nehrozí. A to bude signál pro veřejnost a do oslav nového roku se pustí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]