Evropa se otřese a Ukrajina bude úplně zničena, prohlásil běloruský diktátor Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (ČTK/AP/Sergei Guneyev)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Alexandr Lukašenko v rozhovoru s novináři řekl, že ukrajinský prezident Zelenskyj by se měl pustit do mírových jednání s Ruskem, pokud se chce vyhnout obrovským ztrátám a úplnému zničení Ukrajiny.

„Všechno je v rukou Ukrajiny. Ne proto, že bych chtěl toto téma podstrčit Zelenskému a Ukrajině. Pokud si nepřejí smrt, navíc v obrovském počtu lidí, měli by jednat. Je to těžké, ale musí to být zastaveno, protože to, co bude následovat, je úplné zničení Ukrajiny… Nejde o to, že Putin dlouho před touto speciální operací řekl, že to bude hrozit ztrátou státnosti, bude to zničení Ukrajiny. Musí to být zastaveno,“ řekl Lukašenko.

Ve svém projevu také zmínil, že během druhé světové války zemřelo ze Sovětského svazu 30 milionů lidí, ale „nyní se o tom nikdo ani nezmiňuje“ a s Německem „jsme připraveni nejen mluvit, ale spolupracovat a být přáteli“. Stejně to podle Lukašenka dopadne i se vztahy s Ukrajinci, kterým bude vysvětleno, co se stalo.

Alexandr Lukašenko věří, že současné okolnosti donutí prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského usednout k jednacímu stolu s Moskvou. Podle něj se tak ale stane asi až „za rok nebo dva“ od zahájení ruské ozbrojené agrese, neboť ho budou Zelenského lidé obviňovat: „Proč jsi nechal zahájit tuto válku?“ Lukašenko si myslí, že otázkou není, „kdo má pravdu a kdo se mýlí“, ale je důležité přimět vedení Ukrajiny, „pokud bude mít rozum“, aby usedlo k jednacímu stolu.

Již předtím, na summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, kam patří šest zemí bývalého Sovětského svazu včetně Ruska a Běloruska, prohlásil, že v případě útoku na Bělorusko odpoví Minsk spolu s Moskvou tak, „až se zachvěje nejen Evropa“.

()

„Pokud na nás náhle někdo zaútočí, nedovedete si představit, jak můžeme reagovat. Nebudeme zde diskutovat o problému špinavé či čisté atomové bomby. Odpovíme tak, aby se nejen Evropa třásla,“ zahrozil Lukašenko, který jako úplný nesmysl odmítl domněnky objevující se v některých západních médiích, že běloruská armáda vstoupí na Ukrajinu.

V této souvislosti je dobré připomenout Lukašenkova silácká slova z doby těsně před ruským vpádem na Ukrajinu. Tehdy v rozhovoru s ruským propagandistou Vladimirem Solovjovem hovořil o potenciálním vojenském konfliktu mezi Ukrajinou a silami Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. „Ukrajina s námi nikdy nebude bojovat. Tato válka bude trvat maximálně tři nebo čtyři dny. Nebude nikdo, kdo by proti nám bojoval. Jakmile to jen trochu zapáchalo, Voloďa Zelenskyj se okamžitě zhroutil,“ prohlásil sebevědomě běloruský diktátor.

Ovšem již v květnovém rozhovoru musel svoje slova upřesňovat, když namísto původních „tří nebo čtyř“ dnů musel konstatovat, že „ruská speciální operace na Ukrajině se protahuje“. A protahuje se dodnes.