Prezidenti, panovnické rody, politici, církevní hodnostáři i umělci přišli uctít odkaz českého knížete a exministra Karla Schwarzenberga v katedrále svatého Víta, kde se za něj za státních poct uskutečnila v sobotu zádušní mše. Pozvaní hosté v chrámu samotném i ti, kteří zamířili na zpřístupněná prostranství, uctili jeho památku.
Bohoslužbu celebroval arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner. Kázání pronesl Tomáš Halík. Přítomna byla rodina zesnulého. Přijeli zástupci evropské politiky, mimo jiné úřadující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, a promluvil její český protějšek Petr Pavel. Obřad rovněž proběhl v přítomnosti bývalého českého prezidenta Miloše Zemana, úřadující vlády, v čele s jejím premiérem Petrem Fialou a zástupců opozice. Do chrámu přijel lucemburský velkovévoda Jindřich I., stejně jako nechyběli monacký kníže Albert II., Ferdinand Zvonimir Habsburský jako oficiální zástupce rodu Habsburků a Alois z Lichtenštejna, dědičný lichtenštejnský princ.
Do chrámu byla přinesena rakev v barvách schwarzenberského rodu. Nenacházelo se v ní tělo, ale popel skromného knížete, který tak ve smrti uvolnil místo pro své budoucí následovníky v rodinné hrobce na Orlíku, kde již spočinulo 23 členů jeho rodiny.
Kázání Tomáše Halíka připomnělo, že Schwarzenberg „byl šlechtitelem naší společnosti“ a že jeho rodina se statečně a obětavě postavila proti nacistickému útlaku. Navzdory tomu se po návratu z vynuceného exilu představoval jako „lesník a hostinský“, i když ve skutečnosti se stal tím, kdo po sametové revoluci „šlechtil“ nové vládnoucí vrstvy české politické reprezentace. Halík zdůraznil, že Schwarzenberg „ukázal rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím“.
„Na Karlu Schwarzenbergovi mohli všichni vidět, co znamená slovo gentleman. Ztělesňoval ctnost a ušlechtilost,“ řekl mimo jiné Halík s tím, že svou vznešenost nestavěl na odiv, ale že celý život čelil všem těm, kdo nás chtějí vytrhnout z evropského společenství.
Přímluvy pronesla Terezie Radoměřská, starostka Prahy 1 (TOP 09), a exministr financí a spoluzakladatel strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Mysleme na obyvatele Ukrajiny, připomněla Radoměřská, Schwarzenbergova vzdálenější příbuzná, úděl Ruskem napadené země, jejíž obyvatelé budou ve špatných podmínkách čelit zimě.
Závěrečné Chvíle uctění paměti Schwarzenberga řídil salesiánský kněz Ladislav Heryán. Promluvil během nich český prezident Petr Pavel. „Odejde-li dobrý život, zůstane po něm vždy prázdno,“ řekl prezident s tím, že prázdnotě, kterou za sebou zanechal Karel Schwarzenberg, nyní budeme čelit všichni. „Jeho odkazem je také odpovědnost ke své zemi. Karel Schwarzenberg miloval svou vlast,“ řekl Pavel a dodal, že navzdory veškerým příležitostem, které se mu nabízely, zůstal věrný své zemi. „Také já jsem Karlu Schwarzenbergovi za mnohé vděčný. Ovlivnil očekávání, která se s výkonem mého úřadu pojí,“ řekl mimo jiné Pavel a dodal, že Karel Schwarzenberg bude této zemi chybět.
Po slovech bývalého pražského arcibiskupa Dominika Duky vystoupil se svou úpravou lidové písně salesiánský kněz Ladislav Heryán. Součástí obřadu byl na přání knížete i zpěv dřívější československé hymny. A také, jak salesián naznačil, zpěv vánoční koledy „Narodil se Kristus Pán“.
Bohoslužba se nachýlila ke konci a po jejím ukončení následovalo v Lucerna Music Baru méně formální rozloučení s knížetem, který si i v pokročilém věku udržel důvěru mnoha mladých lidí. Ti se také dostavili, stejně jako jeho dcera Anna Karolína Schwarzenbergová, zvaná Lily. „Celá tato zkušenost v Praze je nádherná a úchvatná. Lidé se ve sněhu řadí, aby se rozloučili s mým otcem, děkuji všem, kdo přišli do katedrály, před ni nebo sem na koncert,“ řekla.
Podvečer otevřelo vystoupení dvojice Foukal & Romanutti, po kterých se představilo ženské duo Eva Turnová a Lucia Piussi. Jako první z řečníků promluvili bývalý disident Jiří Chmel a ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý senátor Michael Žantovský.
„Karel Schwarzenberg si napsal mnoho přání, jak má ten jeho pohřeb vypadat, a my si myslíme, že z jedné akce, kterou neplánoval, by měl radost,“ řekl jeden z organizátorů David Gaydečka. „Propojoval spoustu lidí a měl rád komunity, které si uměly užívat života, ale zároveň byly originální a měly svébytné názory. Měl by radost, že se s ní (takovou atmosférou) tady lidé trochu setkají a tak trochu oslavili jeho život,“ dodal.
O akci byl velký zájem. Dění v Paláci Lucerna přenášeli na YouTube a sociálních sítích. Zájemci mohli koncert v Lucerna Music Baru sledovat na velkoplošné obrazovce v pasáži Lucerna. Mezi přítomnými byl také bývalý disident a signatář Charty 77 Alexandr Vondra (ODS). „Už jsem psal, že (Schwarzenberg) byl poslední kavalír v Čechách, možná poslední kavalír v Evropě, žádný další už není, jiného neznám,“ uvedl lídr evropské kandidátky SPOLU.
Na koncertu dále vystoupili James Harries nebo Dan Bárta jako speciální host Horňácké muziky Petra Mičky. Jako řečníci hudebníky také doplnili studentský aktivista, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek a diplomat Tomáš Pojar.