Je to neslýchaná válka. Ještě žádná válka nebyla tak jako tato v přímém přenosu dokumentována nejen novináři, ale také civilisty, kteří podávají svědectví pomocí mobilních telefonů živě na sociálních sítích. Americký novinář Thomas Friedman ji označil za první světovou válku v lidských dějinách připojenou k internetu. Mít k dispozici velmi přesný popis toho, co se děje, vidět obrazy zkázy, je určitý způsob, jak tato válka proniká naším tělem i myslí.
Tato válka je nihilismus povýšený na model a systém. Není vedena jen proti sousednímu státu, ale proti skutečnosti. Od anexe Krymu jsme obklopeni lží. Obrana skutečnosti, znovunastolení přesné povahy slov a věcí má zásadní význam a vyžaduje trvalé úsilí. Jediný způsob, jak se Putin může vyhnout mezinárodnímu soudu, je systematicky popírat realitu, a to nejen slovně, ale i jejím konkrétním ničením. Když vidíte boření domů, není to jen metafora, je to reálné, stejně jako je reálné ničení sémantického pole. Tento nihilismus je patrný také ve vztahu k mrtvým. Ve všech civilizacích existuje úcta vůči mrtvým. Zde masové hroby ukazují touhu zbavit mrtvé jakékoli lidské důstojnosti.
Manipulace minulostí jako zbraň
Dokonce minulost je pro Putina zbraní, s níž může manipulovat a kterou může deformovat, jak se mu zlíbí. Místo aby přiznal Stalinovy zločiny a obrovské ztráty, neváhá oslavovat stalinismus, aby obvinil Západ. Tato manipulace je pro rodiny milionů obětí gulagů nesnesitelná. Zákaz sdružení Memorial, které dokumentuje zločiny gulagů, v samý předvečer konfliktu je dokladem této snahy manipulovat s minulostí. Místo aby přiznal, že druhou světovou válku nebylo možné vyhrát bez pomoci Spojenců, popírá Putinův režim tuto historickou skutečnost i okolnost, že Stalin byl v letech 1939–1941 Hitlerovým spojencem.
Toto falšování dějin začalo v 90. letech 20. století, kdy byly v Rusku otevřeny a poté rychle uzavřeny archivy KGB. Na Ukrajině jsou tyto archivy stále otevřené. S nástupem Putina a uzavřením svobodných médií v roce 2000 se v učebnicích dějepisu prosadil jakýsi revizionismus. Ale nabral na síle zejména po roce 2004 a Oranžové revoluci na Ukrajině, která byla vnímána jako silný signál proti tomuto neosovětismu.
Putin totiž sovětismus absolutizoval,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.