Evropská federace novinářů se obává o svobodu médií v Česku

Pixabay/AndyLeungHK

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/AndyLeungHK

Další mezinárodní mediální organizace píše Andreji Babišovi a obává se ohrožení svobody médií u nás. O dopisu předsedy Evropské federace novinářů ze dne 17. listopadu 2020 informoval na svém Twitteru Michal Klíma.

V dopise se píše:

Vážený pane předsedo vlády Andreji Babiši,

před 31 lety zažila Vaše země důležitý milník ve své historii – pád komunistického režimu a začátek nové éry. Rád bych vyjádřil blahopřání k tomuto výročí České republice, kterou jako předseda vlády zastupujete. Zároveň bych chtěl zdůraznit, že bohužel v posledních letech, a znovu nedávno, jsme mohli pozorovat vážné ohrožení svobody a plurality médií a také nezávislosti médií v ČR, což znamená přímé ohrožení demokratického systému.  Už v loňském roce jsme Vás informovali o výsledcích společné monitorovací mise několika mezinárodních organizací do České republiky, vedené Evropskou federací novinářů (EFJ), která byla zaměřena na stav svobody médií, situaci ve veřejnoprávních médiích a lokálních v médiích ve vaší zemi.

Pavel Hofman

Během pandemie se ukázalo, že svobodná, nezávislá, pluralitní a profesionální média jsou pro společnost a pro občany klíčová. Jakožto zástupce Evropské federace novinářů a také jako člen správní rady Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF), člen Mezinárodního programu pro rozvoj komunikace při UNESCO a jako iniciátor platformy Free European Media více než kdy jindy chápu potřebu většího dialogu mezi občany, politiky a novináři, jakož i potřebu posílit mediální gramotnost, aby bylo zajištěno dodržování svobody tisku.

Dovolte mi proto, abych Vás upozornil i na roli, kterou mají média a novináři jako základní pilíř demokracie.

Rád bych s vámi vedl diskuzi o těchto otázkách, která by vedla k návrhu opatření, jež je třeba přijmout. Tímto Vám – ECPMF a EFJ – nabízíme on-line debatu o těchto tématech. Kontaktem pro Vaši kancelář za účelem koordinace možných termínů debaty je kancelář předsedy EFJ.

S úctou Mogens Blicher Bjerregård, prezident Evropské federace novinářů (EFJ)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner